شهرستان گالیکش
شهرستان گالیکش محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان ، به عنوان گلوگاه استان در منتهی الیه شرقی بشمار می آید. ازشمال به شهرستانهای کلاله و گنبد کاووس ، از جنوب به استان سمنان ، از شرق به استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد و از غرب به مینودشت محدود و متصل می شود .  در فاصله 123 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. مساحت این شهرستان حدود 1000 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر59975 نفر است. این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفریحگاههای زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یکی از جاذبه های گردشکری استان گلستان محسوب می شود. از جمله اماکن گردشگری و باستانی شهرستان گالیکش می توان به پارک ملی گلستان، آبشارهای لوه، آق سو، گلستان ، موزه های حیات وحش و تاریـخ طبیعی پارک ملی گلستان، آق چشمه، چشمه لال، ماهی پران، دشت حلقه، غارهای  سیدرشید، فرنگ، وکیارام، ماران کوه، کهنه حمام و امامزاده جعفر(ع) اشاره نمود.
قدیمی ترین بقایای حضور انسان در شمال کشور (گیلان ، مازندران و گلستان ) شناخته شده غار کیارام می باشد که به 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) تعلق دارد. و در روستایی به همین نام قرار دارد .
بازار هفتگی گاليكش جمعه بازار است. از صنایع دستی آن گلیم بافی، قالی بافی و چادر شب بافی سوزن‌دوزي و ابريشم‌بافي و سراجي نمدمالي را می توان نام برد.

 

آرشیو

روز : ماه : سال :