سرویس فرهنگی نیلکوه: منطقه پاکندس مكاني براي ديدن بديع ترين زيبايي هاي خالق يكتا و ناب ترين مناظر كوهستاني گالیکش است.

پاکندس در گالیکش همان جايي است كه ساليانه گردشگر زیادی را از مناطق مختلف به سوي خود مي خواند تا آنها را با زيبايي هاي كم نظير آفريدگار هستي بيشتر و بهتر آشنا كند.

برای رسیدن به منطقه ییلاقی پاکندس از خیابان گلزار شهدا شهر گالیکش پس از گذر از مسیر پارک جنگلی گالیکش، روستاهای کوهستانی آب پران، یورت کاظم، یورت زینل، تفرجگاه طبیعی تیمور دره و دهها مناظر زیبای جنگلی در مسیر رودخانه اوغان، چشمه سارها و دره های عمیق و خوش منظر پس از طی 22 کیلومتر به روستای توریستی - تاریخی فارسیان فرنگ می رسید.

با گذر از جاده اصلی روستای فارسیان ضمن مشاهده چشم انداز خانه های قدیمی ( البته با تووجه به ویلاسازی های جدید کمکم این زیبایی رنگ خواهد باخت) با سقفهای سفالی و شیروانی، همچنین درختان متعدد آلو، گردو و امروت ( گلابی های کوچک کحلی ) و نمایی از روستا، حال و هوای خاصی به انسان می بخشد که بسیار خاطره انگیز است به دو راهی روستای سیجان می رسیم.

پس از طی 4 کیلومتر در مسیر جاده شوسه و جنگلی از دل جنگل به منطقه ییلاقی پاکندس می رسیم.

اين ييلاق كوهستاني زيبا در فاصله 10 كيلومتري شمال روستای محروم سیجان قرار دارد.

وجه تسميه پاکندس: بنظر می رسد بدلیل وجود میوه کندس که فراوان در این منطقه یافت می شود باشد که آنرا پاکندس می نامند.

یکی از ویژگیهای این منطقه آب و هوای بسیار عالی و مطبوع، وجود چشمه های خنک، مراتع سرسبز ضمن وجود گل ها و گیاهان دارویی است که بر جذب گردشگران منطقه افزوده است.

منطقه پاکندس با هزار هکتار وسعت از چشمه مارسا تا کوه چماز با مرتع و جنگلی با درختان تنومند پهن برگ و درختان میوه جنگلی از قبیل ولیک، آلوچه (الوچک)، کندس، کله به، تلخه سی و گل پر می باشد.

دهها آبشار فصلی بهاری در دره ای از چشمه قرقا تا دیو چشمه، لته وسیع نوروز علی، پرندگان متعدد و دهها نقاط دیدنی دیگر و بخصوص آب و هوای سرد و خنک آن باعث شده است که در تمامی فصول بهار و تابستان و پاییز طبیعت دوستان زیادی را به این منطقه بکشاند.

از دیگر مناطق زیبایی که در جوار پاکندس قرار دارند می توان از چشمه مارسا، گول قره کله و شقلی آباد، لته رشید، لته نوروز علی و کوه چماز نام برد.

حضور چوپانان و گالش های منطقه به همراه دام هایشان از اردیبهشت ماه هر سال تا پایان تابستان در این منطقه بسیار بر زیبایی منطقه افزوده است.

حضور دامداران در این منطقه با برپایی جومه ( تلار - کومه ) در اردیبهشت شروع می شود. دامداران ضمن پرورش و چرای دامهایشان در این نقطه به تولید کشک، قره قروت و پنیر مشغول هستند.

مشاهده زندگی ساده و بی آلایش دامداران در عصر تکنولوژی بسیار می تواند در نوع خوج جالب و زیبا باشد.

اما سوال اینجاست؛ مسئولین مربوطه شهرستانی در خصوص هدایت و جذب گردشگران برای ییلاق پاکندس که به عنوان نماد زيباييهاي طبيعي دهستان نیلکوه با جلوه هاي طبيعي كم نظيرش که در کمتر جایی از کشور می توان نمونه اي از آن را پيدا كرد چه کرده اند.

در پاسخ باید گفت هیچ!!!

روستای توریستی و زیبای فارسیان فرنگ

آبشارهای فصلی پاکندس

 

آرشیو

روز : ماه : سال :