زیارتگاه ۀصف ابن برخیا (بابا تکیه)

زیارتگاه بابا تکیه در دامنه ی شمالی نیلکوه و در 600 متری حاشیه ی جنوب غربی روستای پاسنگ بالا از توابع شهرستان گالیکش واقع شده است. و با شهر گالیکش حدود 12 کیلومتر  فاصله دارد. کوه های مرتفع و جنگل از یک سو و زمین های کشاورزی دیم ( گندم، جو، کلزا، آفتابگردان و ... ) از سوی دیگر این زیارتگاه را در بر گرفته است.

taki-2

مقبره " امام زاده سید علی اکبر" (پیر بخشی)

مقبره امام زاده سید علی اکبر سید حسینی معروف به پیر بخشی در بلندای خوش منظر ارتقاعات مشرف به روستای فارسیان فرنگ از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش چون نگینی درخشان مشتاقان زیادی را بخود جلب و جذب می کند.

taki-2

ييلاق زيباي پاکندس یكي از شاهكارهاي طبیعت

منطقه پاکندس مكاني براي ديدن بديع ترين زيبايي هاي خالق يكتا و ناب ترين مناظر كوهستاني گالیکش است. بنظر می رسد بدلیل وجود میوه کندس که فراوان در این منطقه یافت می شود باشد که آنرا پاکندس می نامند. یکی از ویژگیهای این منطقه آب و هوای بسیار عالی و مطبوع، وجود چشمه های خنک، مراتع سرسبز ضمن وجود گل ها و گیاهان دارویی است که بر جذب گردشگران منطقه افزوده است. دهها آبشار فصلی بهاری در دره ای از چشمه قرقا تا دیو چشمه، لته وسیع نوروز علی، پرندگان متعدد و دهها نقاط دیدنی دیگر و بخصوص آب و هوای سرد و خنک آن باعث شده است که در تمامی فصول بهار و تابستان و پاییز طبیعت دوستان زیادی را به این منطقه بکشاند.

pakondes-10

 pakondes-4

روستای بکر و محروم یورت کاظم

روستای یورت کاظم از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش محسوب می شود. با توجه به قرار داشتن این روستا در حاشيه جنگل، از 30 سال گذشته تاکنون طرح کوچ اداره منابع طبيعي بدلیل عدم توافق با ساکنان روستا عملیاتی نشده است. ساکنین روستا یورت کاظم معتقد هستند چشمه گرو که در یک کیلومتری این روستا قرار دارد امراض پوستی را شفا می دهد.

yorde-kazem1-3

آبشار آق سو نگینی در گلستان

آبشار آق سو به فاصله 40 کیلو متری از شهرستان گالیکش و در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع است. این نکته هم قابل توجه است که این مکان طبیعی بسیار زیبا و دیدنی همچنان بکر مانده و تابلو و راهنمایی برای مسافران و افراد در حال گذر از این مسیر وجود ندارد پس باید بسیار دقت کنید که از مدخل ورودی این مکان عبور نکنید.این رود از بین دو کوه زیبا عبور میکند که شما هرچه به راه خود ادامه می دهید این دو کوه زیبا به همدیگر بیشتر نزدیک می شوند و این دره زیبا تنگ تر می شود تا جایی که به آبشار زیبای "آق سو" می رسید. در بالای آبشار آق سو شما می توانید از روی این کوه به کوه روبرویی بروید و این هم یکی از عجایب زیبای طبیعت است.

aghso4

پارک ملی گلستان؛ بهشت گردشگری

پارک ملی گلستان به دلیل دارا بودن انواع درختان در حاشیه جاده بین - المللی تهران، مشهد تفرجگاه مناسبی برای مسافران به شمار می‌رود.وجود کوهها و دره‌های مختلف در این پارک به زیبایی و چشم اندازهای دیدنی این بوستان افزوده است، مهمترین کوهها و دره‌های این بوستان را می‌توان ارتفاعات قره قون، تنگه گل، شاخا، یکه قدم، المه، قره قاشلی، قوفی قورچی و ... و دره ‌های آلمه، آق سو، آلی دالی، آدنس، جمشیدآباد، قزقلعه، آلوباغ، خشک و ... نام برد.

254526-492

غار وسط دلدل(کیارام)؛ قديمي ترين مكان زندگي بشر

غار وسط دلدل در تیرماه و مرداد ماه 1342 خورشیدی ( 1964 م ) توسط پرفسور مک برنی مورد بررسی، شناسایی و گمانه زنی باستان شناختی قرار گرفت که نتیجه آن، پیدایش مواد فرهنگی از دوره های اسلامی، عصر آهن و ابزار های سنگی دوره پارینه سنگی بود مشابه فرهنگی موستری بود.بقایای جانوری بدست آمده حاکی از وجود یک محیط جنگلی در اطراف غار در آن دوره بوده است. این غار مورد سکونت گروه های شکار و جمع آورندگان غذا بوده است. طبق نظر مک برنی، احتمالاٌ این مکان به دوره پارینه سنگی میانه ( حدود 100 هزار سال پیش ) می رسد. و احتمالاٌ طی یک دوره میان یخچالی یا طی یک دوره کوتاه گرم و در آخرین دوره یخچالی مور استفاده انسان بوده است.

ghar-1

نشانه گردونه مهر:

بر دیواره صخره ایی سمت راست دهانه غار ( ضلع شمالی )، نگاره گردونه مهر که در داخل یک دایره حجاری شده است را مشاهده نمود. قطر تقریبی داره حدود 10 الی 15 سانتی متر و عمق حجاری بین 1 تا 3 میلی متر متفاوت می باشد. جهت حرکت ضلع ها یا شاخه های گردونه مهر در جهت حرکت عقربه های ساعت است. گردونه های مهر هندی ( که تیره دیگر از قوم آریایی هستند ) بر خلاف جهت حرکت ساعت می باشد. متاسفانه به علت گذشت زمان و جنس صخره ها این نگاره در حال کم رنگ شدن و نهایتاٌ محو کامل می باشد.

ghar-2

 

آرشیو

روز : ماه : سال :