آیا تفاوت دوستی‌ مردانه و زنانه را می‌دانید؟!

سرویس اجتماعی نیلکوه: خانم ها خيلي سريع و بي دردسر با هم دوست و صميمي مي شوند؛ در حالي كه اين كار براي آقايان بسيار سخت است.

زن ها در كمتر از پنج دقيقه با هم دوست مي شوند اما مردها وقت بيشتري لازم دارند تا با هم صميمي شوند؛ در عوض دوستي هايشان پايدارتر است. چرا اين طور است؟

بيشتر از ۲۵ سال است كه مجيد و رامين و حسام و چند نفر ديگر از دوستان شان آخر هفته ها، به خصوص تابستان ها دور هم جمع مي شوند؛ ۱۰ مرد كه ۲۵ سال پيش از دانشگاه فارغ التحصيل شده اند. آنها وقتي يكديگر را مي بينند به ماجراجويي هاي لذت بخش، از دوچرخه سواري گرفته تا قايقراني و كوهنوردي مي پردازند. آنها هرگز مانند خانم ها دور هم نمي نشينند تا عميق ترين احساسات شان را با يكديگر در ميان بگذارند. دوستي هاي مردانه اين گونه است چون اگر بخواهند مانند خانم ها عمل كنند، دوستي هايشان چندان دوام نمي آورد. البته تفاوت هاي دوستي هاي مردانه و زنانه به همين جا ختم نمي شود و ماجرا عميق تر از اين حرف هاست.

مردها ديرتر اما عميق تر با هم صميمي مي شوند

خانم ها خيلي سريع و بي دردسر با هم دوست و صميمي مي شوند؛ در حالي كه اين كار براي آقايان بسيار سخت است. آنها اگر سال هاي سال نيز با هم دوست باشند، ممكن است كوچكترين اطلاعي از وضع خانوادگي همديگر نداشته باشند زيرا خيلي به ندرت در مورد مسائل زندگي شان حرف مي زنند. مردها عادت دارند وقتي درباره مسائل با هم صحبت مي كنند، بيشتر درباره چگونگي انجام دادن آنها حرف بزنند، نه احساسي كه نسبت به آنها دارند. پژوهش هايي كه سال هاي اخير درباره تفاوت هاي دوستي هاي خانم ها و آقايان انجام شده، نشان داده اند بيشتر مردها به طور كلي در برابر داشتن روابط بسيار صميمي با ديگران ـ فرقي ندارد همسر يا دوستان شان ـ مقاومت مي كنند.

مردها درباره مشكلات شان حرف نمي زنند

مردها معمولاً در دوستي هايشان مشكلات شان را به ميان نمي آورند و ترجيح مي دهند درباره آنها سكوت كنند. بنابر گفته محققان دوستي خانم ها رودررو است. آنها با هم صحبت مي كنند، گريه مي كنند و رازهايشان را در ميان مي گذارند اما دوستي آقايان شانه به شانه است و وقتي كنار هم هستند بيشتر به گذراندن وقت و تفريح مي پردازند؛ مثلاً همسر رامين مي گويد هر قدر خودش بدون هيچ مشكلي و خيلي راحت احساساتش را با دوستانش در ميان مي گذارد اما شوهرش كاملاً برعكس اوست؛ براي مثال يك بار شوهرش همراه با چند تن از دوستانش كه هر يك مشكلي حاد داشتند، به مسافرت يك هفته اي به شمال رفتند. در راه آنها حتي يك كلمه از مشكلات شان به زبان نياورده بودند و براي اين خانم جاي سوال بود كه آنها در اين يك هفته درباره چه چيز صحبت مي كردند. او به شوهرش گفته بود دو زن غريبه براي مثال در ايستگاه اتوبوس يا مطب پزشكان، فقط در مدت پنج دقيقه اطلاعات بسيار بيشتري درباره زندگي همديگر رد و بدل مي كنند تا شما مردها كه يك هفته كنار هم بوديد.

آنچه گفته شد به اين معني نيست كه مردها نسبت به مشكلات همديگر بي تفاوتند بلكه برعكس، براي نشان دادن احساسات شان روشي آرام تر، كنترل شده و متفاوت دارند. كاوه يكي از اعضاي گروه ۱۰ نفره كه شرحش رفت، از اواسط دهه چهارم زندگي اش به سرطان مبتلا شد و بيشتر اوقات مجبور بود با عصا راه برود. او قبل از اين حادثه عضو كليدي تيم فوتبال محلي آنها بود. مجيد مي گويد: «همه ما تلاش مي كرديم كه در هر بازي كاوه حداقل يك ضربه ايستگاهي بزند.» كاوه يك بار با عصاي خود ضربه اي به توپ زد كه گل شد. آنها به دليل استفاده از عصا هميشه سر به سرش مي گذاشتند؛ حتي پس از اينكه مجبور شد پايش را قطع كند. سرانجام كاوه در اوايل ۴۰ سالگي تسليم سرطان شد اما دوستانش ماه هاي آخر زندگي اش دائماً كنار او مي رفتند و باز هم سر به سرش مي گذاشتند. كاوه نيز از ديدن دوستانش بسيار خوشحال مي شد. مردها مي دانند كه همه در زندگي سختي هاي بسياري دارند؛ بنابراين مثل اعضاي اين تيم به هم مي گويند: «درسته خيلي سخته اما بهتره الان فوتبالمون رو نگاه كنيم.»

رفاقت ۲۰ ساله ها با ۴۰ ساله ها فرق دارد!

مردها تا حدود ۳۰ سالگي به سمت دوستان شان تمايل نشان مي دهند و اين تمايل در آنها با بالا رفتن سن و رسيدن به ۴۰ سالگي كمرنگ مي شود. اين مسئله چند دليل دارد: اول اينكه ممكن است جابجا شوند و از منطقه اي به منطقه ديگر نقل مكان كنند و چندان به يكديگر دسترسي نداشته باشند. دوم اينكه تفاوت هاي شغلي، آننها را از هم دور مي كند. در هر حال، پژوهش هاي اخير نشان داده اند دوستي ها در اواخر ۴۰ سالگي مردها به چيزي تبديل مي شود كه بعضي از روانشناسان آن را «روابط زنگار گرفته» مي نامند. آنها ديگر تمايلي ندارند كه زود به زود همديگر را ببينند. امروز هم كه اينترنت كار را آسان تر كرده و بيشتر مردها به ارسال نامه هاي الكترونيكي بسنده مي كنند.

مردها با مريخي ها دوست مي شوند، زنان با ونوسي ها!

وقتي به تفاوت هاي رفتاري مردها و زن ها در دوستي ها توجه مي كنيم، خواه يا ناخواه به اين فكر مي افتيم كه آيا دوستي هاي مردانه بهتر از دوستي هاي زنانه است و به طور كلي كدام يك درست رفتار مي كنند؟ آيا زن ها بيش از حد درباره عواطف شان صحبت مي كنند يا مردها به اندازه كافي عاطفي نيستند؟ در واقع نمي توان گفت كدام روش به ديگري برتري دارد. چه كسي مي تواند چنين حكمي صادر كند؟ اين موضوع كاملاً به نظر افراد بستگي دارد. با اين حال، مي توان گفت وجود چنين تفاوت هايي تا اندازه اي برخاسته از تفاوت هاي بيولوژيكي و اجتماعي است.

از نظر ساختار مغز، در زن ها پلي از الياف عصبي بسيار ضخيم وجود دارد كه دو طرف مغز را به هم متصل مي كند. بنابر گفته بعضي از محققان اين پل كمك مي كند تا اطلاعات در دو نيمكره مغز زن ها به راحتي جابجا شوند. اين پل با برقراري ارتباطي قوي بين دو نيمكره چپ و راست مغز زن ها باعث مي شود كه آنها احساسات خود را بهتر درك كنند ولي پل ارتباطي بين دو نيمكره چپ و راست در مردها بسيار باريك است. مغز خانم ها از نظر ترشح مواد شيميايي اندكي با مردها تفاوت دارد و آن هم به دليل ترشح هورمون هاي متفاوت در دوره هاي زندگي خانم هاست؛ براي مثال خانم ها پس از زايمان از نظر احساسي گاهي رفتارهاي متفاوتي از خود نشان مي دهند و بعضي مواقع اين هورمون ها باعث مي شوند يك خانم احساس كند ارتباط با دوستانش مهمترين مسئله زندگي اش است. در ضمن مواد شيميايي موجود در مغز در واكنش به چرخه هاي هورموني ماهانه خانم ها دچار نوشان مي شوند.
علاوه بر تفاوت هاي مواد شيميايي مغز خانم ها و آقايان، اجتماع نيز از مردها و زن ها توقع دارد رفتاري متفاوت از يكديگر داشته باشند. اگر چه خانم ها مدام گله مي كنند كه مردها در روابط شان عاطفي نيستند اما وقتي ببينند آنها با دوستان شان درباره چيزي غير از ورزش، ابزار كار يا بازي هاي ويديويي صحبت مي كنند، نگران مي شوند. جامعه از مردها توقع دارد احساساتي نباشند و اگر غير از اين رفتار كنند مي گويند رفتارشان مردانه نيست. عكس آن هم صادق است؛ اگر خانم ها بنشينند و مدام از ورزش و يا ابزارهاي صنعتي صحبت كنند، اجتماع چهندان اين كار را نمي پسندد. البته تشخيص اينكه چه ميزان از اين تفاوت هاي رفتاري به دليل تفاوت هاي مواد شيميايي در مغز و چقدر آن به دليل اجبار اجتماع است سخت است. آيا مردها مي توانستند بيش از خانم ها با دوستان خود روابطي صميمي ايجاد كنند؟ آيا خانم ها مي توانستند خيلي احساساتي نباشند؟ شايد مردها و زن ها واقعاً مي توانند از يكديگر بياموزند و رفتاري متعادل در روابط شان داشته باشند. با اين حساب، چه مرد باشيد و چه زن، هنوز هم مي توانيد از بودن در كنار دوستان صميمي تان لذت ببريد چون در بيشتر مواقع دوستان خوب، موهبت زندگي شما هستند.

دهه هاي ۲۰ و ۳۰:

پژوهش ها نشان داده اند خانم ها در اواخر دهه سوم و اوايل چهارم زندگي شان بسيار كمتر در تماس با دوستان قديمي شان هستند. در اين سال ها آنها سرگرم يافتن حرفه، تشكيل خانواده و بزرگ كردن فرزندان شان هستند و آن قدر سرشان شلوغ است كه فرصتي ندارند با دوستان شانت وقت بگذرانند. البته مسئله پول هم در ميان است. خانم ها در دهه سوم زندگي شان بيشتر از شغل،‌ دانشگاه و برنامه هاي آينده شان و اينكه «واقعاً من كه هستم» صحبت مي كنند و بيشتر به جستجو و كشف مي پردازند. در دهه چهارم نيز بيشتر درباره مشكلات كاري، خريد خانه، ازدواج و تشكيل خانواده و مسائلي از اين دست صحبت مي كنند.

دهه ۴۰:

خانم ها حول و هوش ۴۰ سالگي شروغع به ارتباط برقرار كردن دوباره با دوستان خود مي كنند. در گذشته روانشناسان تصور مي كردند اين مسئله به دليل عدم نياز فرزندان به آنهاست اما اكنون به اين نتيجه رسيدند كه خانم ها در اين سن با متمركز شدن روي دوستان در واقع خود را براي فصلي ديگر از زندگي آماده مي كنند. آنها به سمت دوستان شان مي روند تا راهنمايي و همدلي به دست آورند. خانم ها در دهه ۴۰ زندگي بيشتر به دنبال ارزش هايشان هستند و با دوستان شان درباره اينكه از زندگي واقعاً چه مي خواهند، آيا مي توانند شغل شان را عوض كنند و يا به دانشگاه برگردند و ادامه تحصيل دهند يا كسب و كاري براي خودشان راه بيندازند، صحبت مي كنند.

دهه هاي ۵۰ و ۶۰:

در بيشتر كشورها خانم ها در دهه هاي ۵۰ و ۶۰ زندگي به دنبال كسب آرامش هستند و براي سفر برنامه ريزي مي كنند. در اين مواقع، وجود دوستان براي آنها بسيار اهميت دارد. در ضمن با افزايش سن براي دوستي هايشان بيش از گذشته ارزش قائلند؛ به خصوص اگر همسران شان را از دست داده باشند و نخواهند تنها بمانند. همچنين آنها به كسي نياز دارند تا نگراني هاي مربوط به سن و مشكلات جسماني شان را با آنها مطرح و بازخورد مناسبي دريافت كنند.

تندرستي/ شماره ۱۰۸/ ۹ خرداد ماه ۹۲/ ناديا زكالوند/ صفحه ۲۰

 

آرشیو

روز : ماه : سال :