زنان مظلوم و مسافرکش های خودخواه مهارناپذیر! - پایگاه خبری نیلکوه - NKWHIWL

این روزها انگارماجرای فردگرایی مدرنیته و خودخواهی مهارناپذیری آدم‌ها، گام به این مسائل هم گذشته است و دیگر کسی دلش برای ناموس فرد دیگر نمی‌سوزد و در این میان تعدی به حریم خانم برای برخی قبح گذشته را ندارد!

به گزارش نیلکوه به نقل از آناخبر، در خصوص اخلاق و رفتار رانندگی سخن چندانی گفته نشده است و همه ما با وجود اینکه روزانه به طور معمول به نوعی با اخلاق رانندگان مشکل پیدا می‌کنیم، اما به گلایه‌ای اکتفا کرده و از کنار آن به راحتی عبور می‌کنیم و شاید گاه به عنوان یک پدیده عادی آن را پذیرفته‌ایم به خصوص وقتی یک طرف قضیه یک زن باشد.

کمتر زنی است که به نحوی در برخی خودروها به ویژه خودروهای مسافرکش شخصی چه از دست راننده و چه از طرف سایر مسافران اذیت نشده باشد. اما اینجا تنها روی سخن با رانندگان و رفتار آنان در ارتباط با سرنشینان است؛ رانندگانی که هنوز آداب رفتار با مسافر به خصوص مسافر زن را نیاموخته‌اند و یا به صدها دلیل گفته و ناگفته خود را ملزم و مقید به رعایت آن نمی‌دانند.

مصادیق این‌گونه رفتارها کم نیست و در آستانه ورود به رویداد تبریز ۲۰۱۸ در کنار تمام مشکلاتی که نیاز به بررسی و رسیدگی دارند، بهتر است این‌گونه مسائل نیز طرح شوند.

یکی از مصادیق رفتارهای ضداخلاقی رانندگان استفاده از موسیقی‌های جور و واجور در خودرو است. موسیقی تا حد زیادی می‌تواند از ملال ترافیک و مسیرهای طولانی بکاهد، اما برخی رانندگان از موسیقی استفاده‌های نابجا و غلط می کنند.

به عنوان مثال از ترانه‌هایی با متن و کلمات بسیار مبتذل و حتی موهن که امروزه متأسفانه به صورت افسارگسیخته‌ای تولید می‌شود، در انواع خودروهای مسافرکش استفاده می‌کنند که در حضور مسافر زن و کودک شایسته نیست.

امکان دارد راننده در این مورد ناخواسته مرتکب اشتباه شده باشد اما تعدادی از رانندگان به طور عمدی هنگام سوار کردن مسافر زن، صدای موسیقی خود را که اغلب عبارت‌های سخیف در آن تکرار می‌شود بالا می‌برند. این در حالی است که راننده درباره استفاده یا عدم استفاده از موسیقی هیچ حقی ندارد و مسافر می‌تواند در صورت عدم تمایل به شنیدن موسیقی از راننده درخواست کند که صدای موسیقی قطع شود.

با این وجود تعداد زیادی از زنان این رفتار را نادیده می‌گیرند و به دلایلی در چنین مواردی سکوت می‌کنند. بلند کردن صدای موسیقی یک نوع رفتار عمدی هتاکانه است که بدون در نظر گرفتن حقوق و منزلت مسافر صورت می‌گیرد.

این‌گونه رفتارها شاید جزو مصادیق جرم قرار نگیرند اما اگر از منظر وجدان و اخلاق فردی و اجتماعی به آن نگاه کنیم، موجبات آزار و اذیت مسافر را فراهم می آورد.

یکی دیگر از رفتارهای ناشایست رانندگان استفاده از کلمات و عبارت‌های نامتعارف چه در برخورد با مسافر و چه در میان صحبت‌های روزمره است. چه بسا رانندگانی به هوای صحبت کردن درباره امور روزمره و با این توجیه که مخاطب ایشان آقایان مسافر هستند، از کلماتی استفاده کنند که در حضور مسافران زن و کودک مناسب نیست.

بسیار پیش می‌آید که هنگام ترافیک یا بروز تخلفی از جانب عابران پیاده یا دیگر خودروها، راننده از کلمات ناشایست و ناسزاهای تند و زننده استفاده می‌کند و توجهی به این امر که مسافر وی زن باشد یا مرد ندارد. متأسفانه گاهی این فحاشی به صورت عمدی و همچون یک رفتار تعرض‌آمیز در مقابل مسافران زن صورت می‌گیرد؛ به این مفهوم که راننده برای جلب توجه مسافران زن، به اصطلاح به زمین و زمان ناسزا می‌گوید و در این میان از سخنان زشت نیز صرف‌نظر نمی‌کند.

اگرچه وضعیت پوشش و ظاهر و رفتار زنان در بروز چنین وقایعی بی‌تأثیر نیست اما در بسیاری موارد رانندگان بدون توجه به وضعیت ظاهری و رفتار سرنشین مرتکب حرکت‌های ناشایست می شوند. این رفتارها گاها موجب هراس زنان از انواع خودروهای مسافرکش می‌شود و بسیاری از زنان در رفت و آمدهای روزمره همواره در معرض چنین مشکلاتی قرار دارند.

با نشستن پای درد دل‌های زنان در‌می‌یابیم این رفتارها شیوع گسترده‌ای دارد و چیزی نیست که به عنوان یک اتفاق استثنایی و موردی روی آن سرپوش گذاشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :