فرماندار گالیکش در جلسه مشترک قرارگاه منطقه‌ای پارک ملی گلستان با محوریت پیشگیری و کنترل حریق با اشاره به اینکه در بحث پیشگیری از وقوع حریق و حوادث مشابه در پارک ملی گلستان موارد متعددی وجود دارد که باید مورد پیگیری قرار گیرد، افزود: ازنظر اجتماعی باید کارهای زیادی صورت گیرد تا بافرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی صحیح و به‌موقع، مردم را در پیشگیری و مقابله هرگونه حوادث احتمالی همراه خود داشته باشیم.

به گزارش " نیلکوه " احمد تجری‌مفرد فرماندار شهرستان در جلسه مشترک قرارگاه منطقه‌ای پارک ملی گلستان با محوریت پیشگیری و کنترل حریق که بعدازظهر شنبه (28فروردین‌ماه) با حضور محمدرضا کنعانی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، محمدابراهیمی تودرواری فرماندار شهرستان کلاله و کمال ابراهیمی بخشدار لوه در سایت اداری پارک ملی گلستان برگزار شد، اظهار داشت: شرایط زیستی منطقه و حاشیه‌نشینی برخی روستاها در جوار پارک ملی گلستان و اعمال برخی محدودیت‌ها از سوی محیط‌زیست و محیط‌بانان پارک ملی گلستان، منجر به اجرای تخلف از سوی برخی اهالی قانون‌گریز و نهایتاً موجب بروز آتش‌سوزی‌های تعمدی در محدوده پارک ملی گلستان می‌شود.

احمد تجری‌مفرد تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه پارک ملی گلستان مطرح است، بحث پیشگیری از آتش‌سوزی است که باید به‌طور ویژه و جدی پیگیری شود.

فرماندار گالیکش ادامه داد: توزیع بسته‌های فرهنگی، پوشاک و تجهیزات ویژه اطفاء حریق و غیره در بین اهالی روستاهای حاشیه پارک ملی گلستان موجب ایجاد انگیزه در روستائیان شده و درنتیجه مشارکت مردم را در عملیات‌های اطفاء حریق و سایر اقدامات این حوزه در پی دارد.

احمد تجری‌مفرد گفت: بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌های فعال در حوزه محیط‌زیست از دیگر عوامل مؤثر در بخش پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی‌هاست. لذا با برگزاری نشست‌ها و جلسات مشترک با سمن‌ها می‌توان در خصوص اجرای برنامه‌های پیشگیرانه به نتایج خوبی دست‌یافت.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی و ایجاد سازوکار قانونی لازم در جهت حمایت از جوانان و سایر مردم روستاهای حاشیه جنگل می‌تواند از ظرفیت جوامع محلی در بحث جلوگیری و پیشگیری از آتش‌سوزی در محدوده پارک ملی گلستان بهره کافی و لازم را بگیرد.

تجری‌مفرد بیان کرد: از دیگر عوامل مهم در حفاظت از پارک ملی گلستان و سایر منابع ملی و طبیعی، همراه ساختن جوامع محلی به‌منظور اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در این عرصه‌هاست.

فرماندار و رئیس ستاد بحران شهرستان گالیکش بابیان این مطلب که آموزش یک اصل مهم و استراتژیک در پیشگیری و مقابله با حریق و هرگونه حوادث احتمالی است، خاطرنشان ساخت: برگزاری رزمایش‌ها و مانورهای عملیات پاسخ به بحران و سایر اقدامات مشابه در آماده‌سازی نیروها، آمادگی فنی تجهیزات و بررسی راه‌های مختلف اطفاء حریق بسیار مؤثر است.

وی در پایان یادآور شد: تقویت دهیاری‌ها در راستای تأمین و تخصیص تجهیزات و امکانات اولیه اطفاء حریق به‌عنوان یکی از برنامه‌های مهم سازمانی باهدف حفاظت از پارک ملی گلستان و سایر منابع جنگلی و طبیعی باید با قید فوریت در دستور کار قرار گیرد.

کنعانی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان نیز در این جلسه گفت: با پیشگیری و برنامه‌های آموزشی ویژه نیروهای انسانی در سال ۹۹ حجم آتش‌سوزی کمتری در مقایسه با سال‌های گذشته در سطح پارک ملی گلستان رخ‌داده است و این موضوع عملکرد نسبتاً مطلوب ما نسبت به قبل را نشان می‌دهد.

وی افزود: بر اساس بند ج ماده ۳۸ قانون پنج‌ساله ششم توسعه، دولت موظف است در جهت حفاظت از محیط‌زیست، نسبت به تهیه و اجرای طرح جامع پیشگیری و اطفاء حریق در عرصه‌های تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست با همکاری دستگاه‌های اجرایی، نظامی و سایر نهادهای مرتبط اقدام نماید.

فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی صحیح از مهمترین راه‌های پیشگیری از وقوع حریق در پارک ملی گلستان است

  

فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی صحیح از مهمترین راه‌های پیشگیری از وقوع حریق در پارک ملی گلستان است

فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی صحیح از مهمترین راه‌های پیشگیری از وقوع حریق در پارک ملی گلستان است

فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی صحیح از مهمترین راه‌های پیشگیری از وقوع حریق در پارک ملی گلستان است

آرشیو

روز : ماه : سال :