در استان سرسبز گلستان، روستای کمال آباد شهرستان گالیکش در فصل گرما و در شرایط سخت کرونایی، به دو بخش شمالی و جنوبی برای توزیع آب‌شرب تقسیم شده و هر ۳۶ ساعت به هر بخش آب‌رسانی می‌شود!.

به گزارش نیلکوه، از اوایل خردادماه برخی از روستاهای شهرستان گالیکش با مشکل کمبود و قطعی آن روبرو شده‌اند و این مشکل تا سه‌ماه دیگر (اواخر شهریورماه) ادامه‌دار خواهد بود.

در حال خاضر ۶ روستا در شهرستان گالیکش فاقد آب شرب بهداشتی هستند که باتوجه به فصل گرما آب‌رسانی آن‌ها با تانکر انجام می‌شود و در این بین، در مجتمع آبرسانی نیلکوه (روستاهای قنات، تورنگ‌تپه، تراجیق و کمال‌آباد) روستائیان با کمبود و قطعی طولانی آب روبرو هستند و لازم به ذکر است که آب‌شرب این روستاها از دو چاه آب روستای قنات و تورنگ‌تپه تامین می‌شود.

اهالی کمال‌آباد در این خصوص به خبرنگار ما، گفتند: روستا به دو بخش شمالی و جنوبی برای توزیع آب‌شرب تقسیم شده و هر ۳۶ ساعت به هر بخش آب‌رسانی می‌شود؛ با توجه به فصل برداشت محصول و کار روستائیان در اراضی کشاورزی و بیماری کرونا این وضعیت برای اهالی کمال‌آباد بسیار سخت است.

اما روستائیان تراجیق هم از این موضوع مستثنی نیستند و تنها ساعات محدودی از روز از آب شرب برخوردار هستند و شنیده می‌شود: آبفا برای رفع مشکل کمبود آب‌شرب تراجیق قرار است چشمه قدیم روستا را به شبکه آب‌شرب تراجیق وارد کند؛ باتوجه به اینکه دورتادور این چشمه محل سکونت اهالی روستا است و احتمال ورود فاضلاب چاه منازل به چشمه وجود دارد و پیش از این بارها استفاده از آب چشمه در شبکه آب‌شرب از سوی بهداشت گالیکش رد شده است این اقدام با وجود بیماری‌های احتمالی، قابل تامل است که مسئولین شهرستانی باید دقت نظر بیشتری برای این اقدام داشته باشند.

پیش از ادغام آب و فاضلاب شهری و روستای آبفار گالیکش اقدام به حفر سومین چهار برای این مجتمع آب‌رسانی کرده بود که باتوجه به در نظر نگرفتن مسیر انتقال آب به مجتمع توسط آبفار، در حال حاضر کشاورزان از انتقال آب جلوگیری کرده که عملا این چاه بلااستفاده شده است.

حال انتظار است علی‌اصغر میرزایی فرماندار گالیکش عملیاتی‌تر به موضوع ورود کرده تا مشکل کمبود و قطعی آب‌شرب روستائیان این شهرستان برطرف شود.

آرشیو

روز : ماه : سال :