ویژگی‌های طبیعی چون آبشارهای بی‌نظیر و نیز قرارگیری یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر در گالیکش استان گلستان موجب شده تا این شهرستان به‌عنوان بهشتی برای طبیعت گردان و تاریخ دوستان به‌ویژه در فصل بهار و تابستان شناخته شود.

هم‌زمان با آغاز فصل بهار در سراسر کشور جلوه‌های بی‌نظیری از شکوه آفرینش پدیدار می‌شود و هرساله با آغاز این فصل به‌ویژه اردیبهشت‌ماه، روستاهای دهستان نیلکوه به‌خصوص روستای پادلدل شاهد رویش شقایق‌های سرخی است که منظره زیبایی را ایجاد می‌کند. گویا که نقاش عالم، رنگ‌های این دشت را متفاوت از دیگر دشت‌ها آفریده است.

گالیکش یکی از شهرستان‌های استان گلستان و در حدفاصل بین مینودشت و کلاله واقع‌شده و محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی، سمنان است.

واژه گالیکش از گیاهی به نام گالی گرفته‌شده که در این منطقه می‌روییده بدین سبب آن را «گالی کش» (کش به معنی کاشتن) گفته‌اند و وجه‌تسمیه دیگر آن این‌که وزش بادهای شدید و متناوب در تمام فصول پاییز و بخشی از زمستان، سبب شده که در زمان‌های گذشته مردم پشت‌بام‌های منازل خود را با گیاه «گالی» بپوشانند، بدین علت آن را گالیکش می‌خوانند.

با توجه به شواهد باستان‌شناسی انجام‌گرفته در گالیکش، استقرار انسان‌ها از پیش‌ازتاریخ تاکنون در این منطقه تداوم داشته است. وجود آثار تاریخی ارزشمند در این شهرستان موجب شده تا بسیاری از دوستداران میراث‌فرهنگی این منطقه را به‌ویژه در فصول بهار و تابستان برای سیاحت انتخاب کنند. تا به امروز در این شهرستان 86 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که دراین‌بین محوطه غار وسط دل‌دل یا کیارام با قدمتی 100 هزارساله (دوره پارینه‌سنگی میانی) به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر مطرح است.

شهرستان گالیکش به‌واسطه موقعیت جغرافیایی که از دو بخش کوهستانی و جلگه‌ای تشکیل‌شده است، دارای جاذبه‌های طبیعی متنوع و فراوانی است. پارک ملی گلستان یکی از این جاذبه‌های طبیعی است که به دلیل ویژگی‌های خاص در فهرست آثار طبیعی ایران قرار دارد و از گونه‌های خاص گیاهی و جانوری، منابع آبی متعدد نظیر چشمه‌ها، رودخانه‌ها و آبشارهای زیبایی برخوردار است.

نیلکوه، کوهی با ارتفاع بیش از یک هزار و ۳۵۰ متر در شرق استان گلستان واقع در گالیکش است که از منظره‌ای چشم‌نواز و هوایی دلپذیر و طبیعتی زیبا برخوردار بوده و از طرف شرق٬ جنوب شرقی و جنوب به گالیکش مشرف است. این کوه از آن‌ رو به این نام، خوانده می‌شود که از فاصله دور به رنگ نیلی است. سیستانی‌های محلی نیز این کوه را کوه رستم می‌نامند و ازاین‌رو نماد و سمبل مردم گالیکش به شمار می‌رود.

نیلکوه نه‌تنها به سبب زیبایی منحصربه‌فردش بلکه به خاطر نقشی که در تعادل محیط‌زیست و حمایت از حیات‌وحش در منطقه ایفا می‌کند برای مردم منطقه بسیار حائز اهمیت است.

به دلیل قرارگیری آبشارهای بی‌نظیری چون آبشار آق‌سو، آبشار کرنگ کفتر، آبشار گلستان و آبشار لوه در گالیکش، این شهرستان به یکی از مکان‌های بی‌نظیر استان برای طبیعت دوستان تبدیل‌شده است.

شاید یکی از نکات جالب چشمه‌ها و آبشارهای شهرستان گالیکش، نام‌گذاری و وجه‌تسمیه آن‌هاست. چشمه «آب دیوانه» در 17 کیلومتری شرق گالیکش در روستای کرنگ کفتر واقع‌شده است. این چشمه به دلیل این‌که در بعضی از ساعات شبانه‌روز به طرز عجیبی بی‌آب شده و بعد از مدتی کاملاً پرآب می‌شود، افراد محلی آن را چشمه «آب دیوانه» می‌نامند و یا چشمه «لال» که در فاصله 27 کیلومتری شرق شهر گالیکش واقع‌شده است به این دلیل که آب این چشمه در سکوت کامل از درون کوه بیرون آمده و بدون صدا از وسط جنگل پس از طی مسیری کوتاه به سد گلستان می‌ریزد، به این نام خوانده می‌شود.

با توجه به شرایط امروز حوزه گردشگری، سفرهای سیاحتی مقدور نیست اما با پیروزی هر چه سریع‌تر بر کرونا ویروس، اگر قصد سفر به استان گلستان و شهرستان گالیکش را داشتنید، موزه حیات‌وحش میرزا بایلو را از دست ندهید، این موزه در ابتدای پارک ملی گلستان قرار داشته و تقریباً از تمام گونه‌های جانوری در حیات‌وحش پارک ملی یک نمونه را برای حفظ و بازدید علاقه‌مندان در خود جای‌داده است.

آرشیو

روز : ماه : سال :