امام جمعه گالیکش گفت: یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌شود به نقش مهم مردم پی‌برد زمان انتخابات است.

 به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " حجت الاسلام سید محمد دلبری ضمن توصیه خود و نمازگزاران جمعه گالیکش به رعایت تقوا الهی و ترک گناهان و محرمات به نقش مردم در نظام اسلامی در اندیشه نورانی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: انتخابات مظهر مردم سالاری دینی است و یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌شود به نقش مهم مردم پی‌برد زمان انتخابات است.

وی افزود: مردم با انتخابات در شکل و نوع نظامشان و مسئولیت‌شان در بخش‌های مختلف نظر می‌دهند، نظری که شرعی، دینی و قانونی است.

خطیب جمعه گالیکش اضافه کرد: ائمه جمعه به عنوان پرچم‌داران گفتمان رهبری باید انتخابات را برای مردم با موضوع مردم سالاری دینی تجزیه و تحلیل کنند.

حجت‌الاسلام دلبری با اشاره به گفتمان امامین انقلاب در بحث انتخابات گفت: برپایی خیمه نظام اسلامی با رای مردم است، اگر رای و نظر مردم نباشد خیمه نظام اسلامی هم نمی‌تواند برپا شود و ثبات داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حکومت هم حق و هم تکلیف است گفت: از نظر شیعه امامیه حکومت و حکمرانی هم یک حق و هم یک تکلیف و وظیفه است. آن هم مردم سالاری که مبتنی بر دین اسلام و اسلامی باشد.

به گفته امام جمعه گالیکش؛ مردم سالاری دینی یعنی به نظر اسلام متکی باشند و نظر مردم مهم باشد، چون خدا و دین مقدس اسلام به آن اهمیت داده اند و فقط یک قرارداد عرفی نیست. مردم می‌آیند و با نظرات خود مسئولین را انتخاب می‌کنند.

خطیب جمعه گالیکش با اشاره به اینکه دوگانه جمهوریت و اسلامیت یک دوگانه کاذب است بیان داشت: جمهوری اسلامی یک مرکب الزمامی نیست که ترکیبی از جمهوریت و اسلامیت باشد و عده‌ای تنها یکی از این دو را قبول داشته باشند. بلکه جمهوری اسلامی یک حقیقت است و آن جمهوری‌ای است که اتکا آن را آرا مردم است که خدا آن را مقرر کرده است.

حجت‌الاسلام دلبری افزود: وقتی مردم پای کار باشند و از نظام اسلامی و مسئولین راضی باشند جلوی نفوذ دشمنان هم می‌گیرند که بارها آن را مشاهده کردیم. مردم سالاری دینی یک الگوی جهانی است که نه فقط در ایران اسلامی که در بسیاری از کشورهای دیگر هم همینطور بوده است.

وی تصریح کرد: هر زمانی که کارها را به مردم سپردیم انجام دادند، در هر زمانی کارها را منحصر کردیم به مسئولین، مسئولین کارها را متوقف یا جلوی سرعت آن را گرفتند. مردمی که هدف داشته باشند سخت‌ترین کارها را به نحو احسن انجام می‌دهند، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی هم یکی از این کارهاست که به‌دست مردم خوب کشور ما سپرده می‌شوند و باعث شادی دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی و شکست نقشه‌های ضد انقلاب می‌شوند.

امام جمعه گالیکش تاکید کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حرف اول و آخر را مردم خوب ما می‌زنند. مسئولین هم به فکر مردم باشند و مشکلاتشان را برطرف کنند، دروغ نگویند، به قولشان عمل کنند، بین قول و عملشان رابطه مستقیم باشد. اگر فردی این ویژگی‌ها را داشته باشد در بین مردم و نظام جایگاهی ندارد.

وی با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه در گام دوم انقلاب گفت: ۲۷ آذرماه مصادف با شهادت آیت الله محمد مفتح در سال ۱۳۵۸ است که به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است. یکی از عواملی که باعث شکل گیری، ثبات و استمرار انقلاب شد همین وحدت بود.

حجت‌الاسلام دلبری گفت: وحدت حوزه و دانشگاه بخاطر اینکه این دو قشر دو نهاد مولد نیرو و محتوا و انسان افزار و نرم افزار برای پیشرفت انقلاب انقلابی بوده و هستند بسیار مهم است. بهترین زمان برای وحدت بیشتر حوزه و دانشگاه گام دوم انقلاب است که مقام معظم رهبری مطالب بسیاری در این خصوص عنوان کردند.

خطیب جمعه گالیکش گفت: دشمنان به دنبال این بودند با تحرکات خود روز دانشجو و دانشگاهها را محل اغتشاشات قرار دهند اما درایت و بصیرت دانشجویان و دانشگاهیان تمامی توطئه های آنها را خنثی کرد و دانشگاهها تبدیل به یک میدان بزرگ بصیرت یابی با حضور مسئولین دانشگاه شد و با این کار خود مشت محکمی بر دهان استکبار کوبیدند.

وی با اشاره به روز جهانی عاری از خشونت و افراطی گری گفت: اگر یک نگاهی به اوضاع منطقه و جهان خصوصا کشورهای اسلامی بیندازیم می بینیم آمریکا و همدستان پلیدش مشکلات زیادی را در این رابطه به وجود آورده‌اند که نمونه بارز آن را میتوانیم در خصوص شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه نام ببریم، با اینکه وضعیت جسمانی وخیمی دارند به حبس ظالمانه ایشا را برگرداندند.

آرشیو

روز : ماه : سال :