جانمایی سنگ فرش‌های رنگی و برجسته ویژه نابینایان و کم‌بینایان در معابر شهر گالیکش استان گلستان نه تنها مشکل آن‌ها را برای تردد در معابر شهری برطرف و آسان نکرده بلکه به گفته آن‌ها براینابودیشان تعبیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه" ۲۳ مهرماه روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ اﺳﺖ. اﯾﻦ روز از سال ۱۳۶۴ برای اﻫﻤﯿﺖ دادن ﺑﻪ روﺷﻨﺪﻻن، ﺗﻮﺟﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻼت آن‌ها و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ‌ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای اين افراد، به روز «عصای سفيد» نامگذاری و تصویب شده اﺳﺖ.

نابینایان قشری از جامعه هستند که عدم مناسب سازی فضاهای شهری باعث شده حضورشان در جامعه کم‌رنگ و به نوعی به دور از اجتماع باشند.

بر اساس آمار كشوری 70 درصد معابر مناسب تردد نابينايان نيست، 80 درصد نابينايان بيكارند و ترس از انزوا همواره همراه آنان است. اينها تنها بخشی از مشكلات اين قشر است كه برای بالغ بر ۳۳۰ کم‌بینا و روشندل شهرستان گالیکش نيز صدق می‌كند.

سالیان اخیر موزاییک‌های زرد رنگ برجسته وسط پیاده‌روهای شهر گالیکش به چشم می‌خورد و شاید بسیاری از شهروندان به این مسیر بی‌توجه‌اند و اطلاع کافی از آن ندارند.

مسیر موزائیک فرش زرد رنگ و برجسته در واقع مسیر ویژه هدایت نابینایان است تا با توجه به اختلافاتی که بین این نوع موزاییک‌ها از لحاظ رنگ و طرح معابر برجسته وجود دارد بتوانند مسیر خود را شناسایی کنند.

متاسفانه نصب این موزاییک‌ها با بی‌توجهی مدیران شهری انجام می‌شود که می‌تواند اتفاقات بدی را برای نابینایان جامعه رقم بزند.

در فیلم فوق مشاهده می‌کنید که تنها با پیمایش مسیر ۳۰۰ متری در شهر گالیکش به‌دلیل بی‌توجهی مدیران این شهر در نصب موزاییک‌های مسیر ویژه نابینایان و تجاوز شهروندان به این مسیر که باید برای نابینایان امن باشد خطرات بسیاری را متوجه نابینایان کرده است.

با چنین وضعیتی مشکل نابینایان و کم‌بینایان شهر گالیکش حل نشده است که هیچ، قطعا باید همیشه یک همراه کنار آن‌ها باشد تا اتفاقات ناگوار برایشان حادث نشود.

امکان تردد برای نابینایان گالیکش وجود ندارد

یکی از نابینایان گالیکش که نمی‌خواست اسمی از وی ذکر شود مناسب‌سازی شهری را مهم‌ترين معضل نابينايان و کم‌بینایان این شهر عنوان کرد.

وی افزود: پس از آنکه موزائیک‌های برجسته راهنما ویژه افراد نابینا در گالیکش نصب شد به همراه خانواده برای استفاده از آن‌ها و تردد در شهر رفتم اما همان دفعه اول متوجه شدم که اعتماد به این خطوط عاقبتی جز صدمه دیدن ندارد و تنها نمادی برای زیبایی و تزئین معابر شهری است.

وی گفت: جدای از نصب غیرکارشناسی و بی‌هدف این موزائیک‌ها توسط شهرداری بسیاری از کسبه شهر نیز به این خط ویژه بی‌اعتنا هستند و آن را به اشغال اجناس مغازه و تجهیزات خود درآورده‌اند.

این روشندل گالیکشی تصریح کرد: حال که مسئولین هزار اقدام باید را برای نابینایان فراهم نمی‌کنند حداقل با نصب و اجرای درست موزائیک فرش ویژه نابینایان امکان تردد ایمن را از آن‌ها در معابر شهری نگیرند.

مبلمان نامناسب شهری اصلی‌ترین دلیل دوری نابینایان از جامعه

رییس بهزیستی گالیکش در گفت و گو با نیلکوه گفت: ۳۳۱ نفر توانخواه نابینا و کم‌بینا تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان گالیکش هستند. این افراد در سنین مختلف بوده و براساس میزان و درصد معلولیت خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند.

محمدرصا شهمرادی افزود: عمده خدماتی که از سوی بهزسیتی به این عزیزان ارايه می‌شود عبارت‌اند از؛ برقراری مستمری ماهیانه برای مددجویان نابینای واجد شرایط بر اساس بعد خانوار، برقراری کمک هزینه تحصیلی و دانشجویی برای دانش‌آموزان و دانشجویان کم‌بینا و نابینا، صدور دفترچه بیمه خدمات درمانی ویژه بهزیستی به این عزیزان، پرداخت کمک هزینه مناسب سازی محل زندگی، درمان، تهیه لوازم ضروری منزل و ...، ارایه وسایل کمک توانبخشی و توانپزشکی مانند عصای سفید، واکر، توالت فرنگی و عینک، ارایه خدمات برنامه CBR (توانبخشی مبتنی بر جامعه) به این عزیزان در مناطق روستایی و استفاده ای عزیزان از معافیت پرداخت انشعابات آب، برق، گاز است.

وی گفت: از اول خرداد ماه ۱۳۹۸ تاکنون نزدیک به ۲ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله ساکن روستا و شهر گالیکش توسط موسسه نسیم سلامت که تحت نظارت سازمان بهزیستی است غربالگری بینایی شده است.

شاهمرادی افزود: از این تعداد قریب به ۱۵۰ نفر دارای مشکل شناسایی شده و به مراکز درمانی به‌منظور انجام مراحل درمان و دریافت عینک ارجاع داده شده است.

به گفته رییس اداره بهزیستی گالیکش: پایگاه دایمی سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال گالیکش به‌منظور پیشگیری تنبلی چشم مستقر در مرکز بهداشتی درمانی شماره یک شهرستان است و این پایگاه تا پایان سال در خدمت شهروندان دارای فرزند ۳ تا ۶ سال است.

وی با اشاره به مشکلات نابینایان و کم بینایان گفت: علیرغم کمک‌های سازمان بهزیستی این قشر از جامعه نیازمند مساعدت‌های بیشتری هستند (علی الخصوص از سوی خیرین شهرستان)، همچنین با مشکلات و هزینه‌های درمانی روبرو هستند.

وی مبلمان شهری، مناسب‌سازی، دسترسی پذیری، تردد و تحرک در اماکن عمومی، اداری و شهری (پیاده‌روی) از دیگر مشکلات نابینایان و کم‌بینایان گالیکش معرفی کرد که متاسفانه کمتر حقوق شهروندی آن‌ها در این حوزه لحاظ شده است.

شهمرادی عدم اشتغال به کار نابینایان و کم‌بینایان در دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های عمومی را بنا به مواد 11 و 15 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب 1396/12/20 مجلس شورای اسلامی را از دیگر مشکلات آن‌ها اعلام کرد.

ایجاد شهر بدون مانع هدف شهرداری گالیکش

شهردار گالیکش نیز در این رابطه به نیلکوه گفت: مدیریت شهری تمام تلاش خودش را در جهت مهیا شدن شهر بدون مانع و بدون اختلاف سطح در پیاده روها بکار خواهد گرفت.

رمضانعلی خسروی افزود: در این راستا کار یکسان‌سازی، تسطیع و بهبود پیاده‌رو از مسیر پارک نیلکوه آغاز شده ابتدا امر بستر مناسب جهت دسترسی پارک برای معلولیت عزیز آماده شد سپس با ایجاد موزاییک و یکسان سازی با ایجاد خط ویژه نابینایان کار خود را ادامه داد ‌مسیر طولانی پارک نیلکوه تا ابتدای خیابان شهید منتظری کاملا رفع اشکال شد و تا بحال بودجه‌ای معادل چهارمیلیارد ریال برای این مهم هزینه شده است.

وی اصافه کرد: جداول عبوری از محل پیاده‌روها مشکل دیگری برای نابینایان بود که دال‌های مورد نیاز جهت سهولت این عزیزان آماده ‌نصب شده است.

خسروی گفت: به‌سازی پیاده‌روهایی که نیاز به تعمیرات داشت نیز به‌طور مستمر پیگیری و رفع مشکل شد؛ یکی از درخواست‌های شهروندان و نابینایان سروسامان دادن خیابان مسجد جامع شهر بود که این مهم نیز به بهترین صورت انجام پذیرفت و کلیه جداول مسیر که مشکلاتی برای آن‌ها به‌وجود آورده بود ‌پوشانده شد و اختلاف سطح ایجاد شده نیز به بهترین صورت با ایجاد خط ویژه نابینایان رفع مشکل شد.

شهردار گالیکش گفت: ضمن تشکر از سعه‌صدر روشن‌دلان روز عصای سفید را به این عزیزان تبریک گفته و این اطمینان را آنها بدهم شهردار  و شورای اسلامی گالیکش یکی از اولویت اصلی کاریشان ایجاد شرایط مناسب برای این عزیزان است.

خسروی تصریح کرد: البته اشکالاتی در طول مسیر ویژه تردد نابینایان وجود دارد که در اولین فرصت کامل از بین خواهد رفت.

مشکلات نابینایان را واقعی حل کنیم

هرچند مبلمان شهری باتوجه به محدودیتی که در تردد نابینایان و کم‌بینایان برای حضور در جامعه ایجاد کرده و اصلی‌ترین مشکل آن‌ها برای حضور در جامعه است اما آن‌ها نداشتن حق كانديداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی، نادیده گرفتنشان در ساخت‌وسازهای اداری و عمومی، عدم اشتغال برای نابینایان، عدم وجود آموزش‌های تخصصی به نابینایان برای حضور در جامعه، آگاه نبودن جامعه برای برخورد با نابینایان و ... را از جمله مشکلات دیگر خود در جامعه اعلام می‌کنند.

جا دارد بیش از پیش به این قشر آسیب‌پذیر توجه شود و مشکلات نابینایان را در جامعه واقعی حل کنیم.

آرشیو

روز : ماه : سال :