مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان گفت: لحظاتی قبل سه فقره آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی، مرتعی و پس مزارع قبل از ورود به پارک ملی گلستان مهر شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " یحیی مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه گفت: لحظاتی قبل دو فقره آتش‌سوزی در پس مزارع حاشیه پارک ملی گلستان اتفاق افتاد که با حضور به‌موقع نیروهای مرکز اداری با وسایل نقلیه آتش‌نشانی و شوکا از سرایت به عرصه‌های جنگلی و مرتعی جلوگیری شد.

به گفته وی یک مورد نیز در حاشیه جاده میان‌گذر پارک ملی گلستان حوالی منطقه دیوار سنگی رخ داد که با تلاش نیروهای آتشبانان پارک ملی گلستان و منابع طبیعی گرمه و مردمی مهار و اطفاء شد.

مرادی تصریح کرد: با حضور به‌موقع نیروهای مذکور آتش توانست فقط به وسعت صد مترمربع گونه‌ای علفی را بسوزاند.

به گزارش نیلکوه؛ پارک ملی گلستان، نخستین پارک ملی ایران است که در سال 1352 ثبت‌شده است. این پارک پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری ازجمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومترمربع مساحت خود جای‌داده است و به همین دلیل از سوی یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این پارک در تیرماه امسال به‌عنوان میراث جهانی و تحت نام "جنگل‌های هیرکانی" در یونسکو به ثبت رسید.

اغلب کارشناسان حیات‌وحش و تنوع زیستی معتقدند پارک ملی گلستان چه ازلحاظ کمیت و چه ازنظر تنوع حیات جانوری و گیاهی، ارزشمندترین منطقه ایران است. تنوع زیستی پارک ملی گلستان حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

آتش یکی از خسارت‌بارترین چالش‌های پارک ملی گلستان است که معمولاً در فصل‌های گرم سال اتفاق می‌افتد. این خطر امسال با بارندگی‌های و سیل بهاری و رویش بسیار زیاد علوفه و گیاهان مرتعی، بیش از گذشته احساس می‌شود که می‌توان با تأمین بودجه و مجوزهای لازم برای جذب نیرو و برپایی چادر آتشبان آن را مدیریت کرد.

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

nilkooh3556 1

آرشیو

روز : ماه : سال :