رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالیکش گفت: برای نخستین بار برداشت اصولی «قارچ ترافل» (دنبلان ) در 21 هزار هکتار از اراضی جنگل‌های گالیکش سازمان‌دهی می‌شود.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " صفر سیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه گفت: برداشت غیراصولی «قارچ ترافل» سبب از بین رفتن نهال‌های جوان جنگلی و کاهش تولید این قارچ خودرو و جنگلی شده است.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار امسال با همکاری اتحادیه تعاونی‌های منابع طبیعی استان گلستان و اداره منابع طبیعی قراردادی مبنی بر سازمان‌دهی برداشت اصولی «قارچ ترافل» در 21 هزار هکتار از اراضی جنگلی شهرستان منعقد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش خاطرنشان کرد: برای برداشت اصولی این محصول 500 نفر از متقاضیان بهره‌بردار کلاس‌های آموزشی لازم را گذرانده و کارت بهره‌برداری برای آن‌ها صادر شد.

وی ادامه داد: همچنین خریدارانی که سال‌های گذشته این محصول را از بهره‌برداران خرید می‌کردند نیز آموزش لازم داده و مجوز خرید برای آن‌ها صادرشده است.

سیجانی بابیان اینکه اتحادیه در قبال برداشت اصولی محصول احیا جنگل را عهده‌دار است، گفت: اتحادیه تعاونی‌های استان در قبال برداشت اصولی مکلف است 83 هکتار از اراضی جنگلی را جنگل‌کاری و احیا کند و به مدت یک سال از آن مراقبت کند.

وی درباره صادرات «قارچ ترافل» خاطرنشان کرد: این محصول به کشورهای اروپایی مانند فرانسه و ایتالیا و کشورهای آسیای میانه حاشیه خلیج‌فارس مانند امارت، دبی و قطر صادر می‌شود با فروش هر کیلوگرم «قارچ ترافل» 400 هزار تومان عاید دولت می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش افزود: در این قرارداد اتحادیه مجوز برداشت 16 تن «قارچ ترافل» را دارد که با صادرات آن حدود 16 میلیارد تومان ارزآوری برای کشور خواهد داشت.

"

"

دست‌های پشت پرده به دنبال انحصاری کردن بازار دنبلان گلستان

نیلکوه طی گزارشی از تنها بازار خریدوفروش ترافل ایران در شهرستان گالیکش به مشکلات و مطالبات خریداران و فروشندگان ترافل مشکی پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

فعالین این بازار به نیلکوه گفتند: این روزها هر کیلوگرم قارچ با وزن زیر 20 گرم کیلویی 70 هزار تومان و بالای 20 گرم کیلویی 250 هزار تومان در بازار ترافل ایران در گالیکش خریدوفروش می‌شود درحالی‌که پیش‌ازاین قارچ با وزن زیر 20 گرم 150 هزار تومان و بالای 20 گرم 600 هزار تومان در این بازار به فروش می‌رسیده است.

مسئولین عنوان می‌کنند جمع‌آوری و دادوستد ترافل قاچاق است چراکه باعث تخریب جنگل‌های شمال می‌شود؛ با این نگاه جلوی صادرات این محصول را گرفته‌اند و این خود باعث افت قیمت در بازار شده است.

nilkooh3467 1

اگر جلوی فعالیت بهره‌برداران گفته بالغ‌بر هزار بهره‌بردار این حوزه بی‌کار می‌شوند.

مشکل این است که برخی می‌خواهند بازار را انصاری کنند؛ یک نفر کل مجوزهای بهره‌برداری، خرید و صادرات را بگیرد و دیگران برای او کار کنند؛ با این سیاست بازار از رقابتی بودن خارج می‌شود و هر کاری بخواهند با بهره‌برداران انجام می‌دهند.

برای دوری از حاشیه این حوزه باید به چند نفر مجوز بهره‌برداری و صادرات بدهند تا در بازار رقابت ایجاد شود و جویندگان ترافل آسیب نبینند.

هر کیلوگرم ترافل ایران در بازارهای جهانی 120 یورو به فروش می‌رسد درحالی‌که اینجا از کشاورزان حداکثر کیلویی 250 هزار تومان خریداری می‌شود.

بازار دنبلان تحت تأثیر یک جریان انحرافی انحصارطلب تعریف‌نشده است؛ هیچ دستگاه محاسبی از جنگل اطلاع ندارد میزان برداشت ترافل مشکی از گلستان تا گیلان به چه میزان است.

کدام دستگاه متولی معلوم نیست که در حال مزایده گذشتن برداشت و صادرات ابن محصول است؛ مزایده‌ای که هیچ محاسبه دقیقی از تناژ حاصله، قیمت تمام‌شده و ماهیت شرکت‌کنندگان که آیا این‌کاره هستند یا خیر معلوم نیست.

nilkooh3467 1

به نظر برخی می‌خواهند رانت حبابی در استان گلستان توسط دست‌های پشت پرده و عوامل قدرت اقتصادی ایجاد کنند تا سود سرشار بازار دنبلان ایران را صاحب کنند؛ قیمت را سرخود پایین می‌آید. باوجود افزایش قیمت ترافل در بازارهای جهانی در بازار ایران هرروز شاهد کاهش قیمت هستیم. دلالان و واسطه گران در این بازار متضرر نمی‌شوند؛ اما ضرر اصلی به کشاورزان دنبلان وارد می‌شود که هرروز با شرایط بد اقتصادی به امیدی به جنگل می‌رود تا درآمدی برای خانواده کسب کنند اما بدون آورده‌ای برمی‌گردد.

برخوردهای بدی با برداشت کنندگان ترافل در برخی از نقاط جنگلی گلستان شده است از کندن پلاک تا تخریب ماشین‌های آن‌ها؛ برداشت کنندگان مجبور هستند مخفیانه به نقاط جنگلی بروند، حال با پایین بودنم قیمت‌ها روزگارشان نمی‌چرخد و ناگزیر باید از این کار دست‌بردارند.

در حال حاضر حدود 500 خریدار و چند برابر آن فروشنده ترافل در تنها بازار دادوستد دنبلان مشکی ایران در شهرستان گالیکش حضور دارند.

به گزارش «نیلکوه» قارچ ترافل در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه است. لذیذترین و گران‌قیمت‌ترین نوع آن دارای پوسته سیاه‌رنگ است که در نقاط جنگلی گالیکش می‌روید.

قارچ ترافل با بیش از ۱۵ نوع پروتئین و ویتامین‎ نقش مهمی در کاهش قند خون، درمان بیماری‌های چشمی، سرماخوردگی، پیشگیری از سرطان و بیماری‌های کبد دارد.

خاستگاه اصلی این قارچ کشور‌های افغانستان، هندوستان و ایران است.

آرشیو

روز : ماه : سال :