مسئول روابط عمومی پارک ملی گلستان گفت: سهل‌انگاری مسافران گذری و گردشگران باعث آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان شد اما آتش به‌سرعت توسط آتشبانان مهار و اطفا شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " یحیی مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه گفت: عصر دیروز سهل‌انگاری مسافران گذری از پارک ملی گلستان حادثه آفرید. بخشی از علف‌های "تفرج‌گاه آبشار گلستان" که محل اسکان موقت مسافران در پارک است در یک نقطه دچار آتش‌سوزی شد.

وی افزود: بااطلاع رسانی افراد طبیعت دوست و حضور سریع محیط‌بانان و آتشبانان واحد "تنگه گُل"، آتش مهار و خاموش شد.

به گفته مرادی، آتش حدود ۳۰۰ مترمربع از عرصه را در برگرفت و تعدادی درختچه و گونه‌های علفی را سوزاند؛ اما واکنش سریع آتشبان‌ها و محیط‌بانان از گسترش آن به سمت جنگل جلوگیری کرد.

به گزارش نیلکوه؛ پارک ملی گلستان، نخستین پارک ملی ایران است که در سال 1352 ثبت‌شده است. این پارک پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری ازجمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومترمربع مساحت خود جای‌داده است و به همین دلیل از سوی یونسکو به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این پارک در تیرماه امسال به‌عنوان میراث جهانی و تحت نام "جنگل‌های هیرکانی" در یونسکو به ثبت رسید.

اغلب کارشناسان حیات‌وحش و تنوع زیستی معتقدند پارک ملی گلستان چه ازلحاظ کمیت و چه ازنظر تنوع حیات جانوری و گیاهی، ارزشمندترین منطقه ایران است. تنوع زیستی پارک ملی گلستان حتی فراتر از برخی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

آتش یکی از خسارت‌بارترین چالش‌های پارک ملی گلستان است که معمولاً در فصل‌های گرم سال اتفاق می‌افتد. این خطر امسال با بارندگی‌های و سیل بهاری و رویش بسیار زیاد علوفه و گیاهان مرتعی، بیش از گذشته احساس می‌شود که می‌توان با تأمین بودجه و مجوزهای لازم برای جذب نیرو و برپایی چادر آتشبان آن را مدیریت کرد.

nilkooh3550 1

nilkooh3550 1

nilkooh3550 1

nilkooh3550 1

آرشیو

روز : ماه : سال :