امام‌جمعه گالیکش گفت: اصناف و بازاریان نیازمند کمک‌های مالی از طرف دولت هستند.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " حجت‌الاسلام سید محمد دلبری در مراسم گرامیداشت روز اصناف در محل اتاق اصناف گالیکش ضمن تبریک اول تیرماه (روز ملی اصناف) به بازاریان این شهرستان اصناف گالیکش را افرادی مؤمن و متدین خطاب کرد و گفت: اصناف از سال 1341 در کنار رهبر انقلاب و نظام بوده و در حال حاضر هم که در جنگ اقتصادی با دشمنان قرار داریم اصناف و بازاریان در کنار مردم و نظام قرار دارند.

وی مشکلات به وجود آمده برای بازار (گرانی) را بی‌ارتباط به اصناف دانست و افزود: عده کمی از بازاریان اقدام به گران‌فروشی می‌کنند که جا دارد مسئولین مربوطه نظارت بیشتری بر قیمت‌ها داشته باشند.

امام‌جمعه گالیکش اضافه کرد: در حال حاضر اصناف و بازاریان نیازمند کمک‌های مالی (تسهیلات کم‌بهره) از طرف دولت هستند تا با توجه به وضعیت فعلی بازار دچار مشکلات اقتصادی نشوند چراکه معتقدیم دولت برای ایجاد یک شغل حداقل باید بین 100 الی 200 میلیون تومان هزینه کند و این در حالی است که یک فرد صنفی می‌تواند با حداقل 50 میلیون تومان برای 2 نفر شغل ایجاد کند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گالیکش نیز در این مراسم گفت: اصناف بدون هیچ چشم‌داشتی اشتغال‌زایی می‌کنند.

حسن رزاقی از برنامه‌ریزی جهت صدور بیش از 300 پروانه کسب در سال جدید در این شهرستان خبر داد و افزود: اصناف در رشد ناخالص کشور سهم قابل‌توجهی دارند و اتاق اصناف و اعضای کمیسیون نظارت در طول سال نسبت به تعیین نرخ برای صنوف خدماتی و خدمات فنی اقدام می‌نمایند که این شهرستان در تعیین نرخ برای رسته‌های ذکرشده بسیار خوب عمل کرده است.

وی افزود: در شهرستان گالیکش 2580 واحد صنفی دارای پروانه کسب هستند که طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده مشاهده‌شده است که 18 درصد از این واحدها تولیدی، 26 درصد خدماتی و خدمات فنی و 56 درصد توزیعی هستند که امیدواریم با حمایت دولت آمار واحدهای تولیدی را در سطح شهرستان افزایش دهیم چراکه باعث ایجاد اشتغال خواهند شد.

رزاقی اضافه کرد: در سال 97 تعداد 288 پروانه کسب توسط اتحادیه‌ها به دلایل مختلفی مانند (درخواست کتبی متقاضی به دلیل رکود بازار، عدم فعالیت، تغییر شغل و ...) ابطال شدند که این آمار نشان از وضعیت رکود بازار در حال حاضر است و اگر دولت از بازاریان در غالب وام‌های کم‌بهره حمایت نکند در سال جدید نیز شاهد تعطیلی کسب‌وکار بازاریان خواهیم بود.

رئیس اتاق اصناف گالیکش نیز در این مراسم گزارشی از عملکرد 3 ماهه اول سال 98 ارائه کرد و گفت: از ابتدای سال جدید تاکنون 98 پروانه کسب صادرشده است و در این برهه زمانی 3 دوره آموزشی برای متقاضیان دریافت جواز برگزارشده است.

ولی خسروی از جذب 149 تن شکر و 7 تن قند تنظیم بازار در این شهرستان خبر داد و افزود: با همکاری اداره صمت 7 الی 10 واحد صنفی را برای توزیع اقلام تنظیم بازار انتخاب کرده‌ایم و بازرسان اتاق اصناف و اداره صمت به‌صورت روزانه بر نحوه توزیع اقلام نظارت دارند وی افزود با هماهنگی بخشداران مرکزی و بخش لوه به روستاهای شهرستان نیز قند و شکر تحویل داده‌شده است که بین مردم توزیع گردد.

وی از جذب 2300 کیلوگرم گوشت منجمد گوسفندی، 6900 کیلوگرم گوشت منجمد گوساله، 20 تن مرغ گرم و 16 تن برنج تنظیم بازار از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: کلیه این اقلام با نظارت بازرسان بین مردم توزیع‌شده است.

شهردار گالیکش نیز در مراسم گفت: واحد پیشه‌وران شهرداری آمادگی خود را برای همکاری با اتحادیه‌ها را اعلام می‌نماید.

رمضانعلی خسروی افزود: مجموعه شهرداری و شورای شهر از مسئولین اتاق اصناف و اداره صنعت و معدن به خاطر مدیریت در توزیع اقلام کالاهای اساسی تشکر و قدردانی می‌نمایند.

وی اضافه کرد: از اتاق اصناف انتظار داریم که در دوره‌های آموزشی قبل از صدور جواز کسب موضوع سد معبر را به‌عنوان یکی از مباحث آموزشی در دستور کار خود قرار دهد.

خسروی افزود: در دوره‌های سوم و چهارم شورای شهر جایگاه‌هایی برای دست‌فروشان آماده شد که دست‌فروشان همکاری مناسبی را با شهرداری انجام ندادند.

آرشیو

روز : ماه : سال :