رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش به بیان مشکلات تعاونی‌ها در شهرستان و راهکارهای حل این مشکلات پرداخت و بر ضرورت تقویت فضای کارآفرینانه در تعاونی‌ها تأکید کرد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " حسین روانبخش در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه اظهار کرد: تعاونی‌ها را دموکرات ترین سازمان‌ها می‌دانند زیرا اعضا مالک آن هستند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در تعاونی‌ها، بیان کرد: عدم آگاهی افرادی که عضو تعاونی می‌شوند یکی از جدی‌ترین مشکلات تعاونی‌هاست. خیلی از افراد با اختیار عضو تعاونی می‌شوند ولی ورود آن‌ها آگاهانه نیست و قوانین را نمی‌دانند و با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش ادامه داد: در تعاونی‌ها عموماً شاهد نظام ساختاری سلسله مراتبی هستیم درحالی‌که روحیه تعاونی به مشارکت و کار تیمی است. در تعاونی چیزی به نام "من" وجود ندارد. در تعاونی‌ها نباید منافع فردی را بر جمعی ترجیح داد و این بامعنای تعاون در تضاد است.

روانبخش، فقدان مدیریت توانمند در تعاونی‌ها را دیگر مشکل تعاونی برشمرد و افزود: مدیریت تعاونی‌ها در دست گروهی از افراد خاص است که تغییر نمی‌کنند. به همین جهت شاهد فقدان مدیریت توانمند و کارآمد را تعاونی‌ها هستیم. اگر مدیریت تعاونی توانمند نباشد، نمی‌توان سرمایه‌های اجتماعی که در تعاونی‌ها وجود دارد را حفظ کرد و پایدار ماند.

وی با اشاره به اینکه افراد زیادی بدون آگاهی از مفهوم مشارکت‌پذیری وارد تعاونی می‌شود، گفت: برخی از افراد با اختیار و آگاهی وارد تعاونی می‌شوند ولی باکار گروهی آشنا نیستند.

روانبخش در ادامه گفت: مشکلات قانونی، قضایی و حقوقی یکی از مشکلات دیگر تعاونی‌ها است که در این راستا آسیب‌شناسی صورت گرفته و راهکارهای آن ارائه‌شده که نیاز به توجه دارد.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش بیان کرد: تضاد منافع بین اعضا و هیئت‌مدیره و مدیریت و همچنین موضوع جذابیت فعالیت اقتصادی در تعاونی ازجمله مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

وی بابیان اینکه عموماً تعاونی‌ها به پیروی علاقه‌مند هستند تا یک خلاقیت، خاطرنشان کرد: فضای کارآفرینانه در تعاونی‌ها برای اعضا کم‌رنگ است و باید به سمت تقویت این فضا در تعاونی‌ها حرکت کنیم.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش در ادامه به راهکارهای حل این مشکلات اشاره کرد و گفت: آموزش‌هایی که به تعاونی ارائه می‌شود باید علمی و کاربردی باشد و مورد پایش نیز قرار بگیرد. شایسته‌سالاری، شایسته پروری و شایسته گزینی سه مقوله مهم در تعاونی‌ها هستند که باید موردتوجه جدی قرار بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه در مورد توسعه فردی اعضا با جدیت برخورد کنیم، تصریح کرد: با فعالیت‌های ترویجی باید حضور افراد در تعاونی‌ها را جدی‌تر کرد. مسئولان باید در خصوص معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری در تعاونی‌ها تلاش بیشتری داشته باشند.

روانبخش بابیان اینکه باید تعاونی‌ها را با فعالیت برون‌مرزی در منطقه خودشان آشنا کرد، گفت: افراد را در تعاونی‌ها باید بر ترجیح منافع جمعی بر فردی آشنا کنیم و نشان دهیم این کار چه تأثیر مثبتی می‌گذارد.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی گالیکش اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم که تعاونی‌ها مشاور حقوقی و اقتصادی داشته باشند و در گام نخست تعاونی باید مشکلات حقوقی را حل کرد و در ادامه به مسائل اقتصادی پرداخت.

آرشیو

روز : ماه : سال :