سود بهره‌برداری ترافل مشکی مناطق جنگلی گالیکش در جیب افراد غیربومی می‌رود.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " گزارش‌های میدانی از مناطق مختلف گالیکش خصوصاً مناطق کوهستانی این شهرستان حاکی است متأسفانه افراد غیربومی قارچ ترافل مشکی (دنبلان) گالیکش را جمع‌آوری و روانه بازار فروش می‌کنند و به‌نوعی سرمایه منطقه را که حق مردم گالیکش است را به تاراج می‌برند!

جمع‌آوری دنبلان از زمستان ۹۶ با ورود افراد غیربومی به این منطقه رواج یافت و به‌تازگی در برخی از روستاهای گالیکش مردم بومی نیز اقدام به جمع‌آوری این محصول ارزشمند می‌کنند.

شاید بتوان گفت در خوش‌بینانه‌ترین حالا کمتر از ۱۰ درصد ترافل گالیکش توسط شهروندان این شهرستان جمع‌آوری می‌شود و باقی توسط افراد غیربومی بهره‌برداری و روانه بازار فروش می‌شود.

در اندک روستاهای گالیکش، روستائیان از ورود افراد غیربومی ممانعت کرده تا خود از این سود سرشار بهره‌مند شوند؛ این جلوگیری گاها با مشاجره و مواجهاتی نیز همراه بوده است.

قطعاً نقش مسئولین شهرستانی در این خصوص پررنگ است؛ دهیاران، بخشداران، نیروی انتظامی و منابع طبیعی با هماهنگی باید این میراث گران‌بها را ابتدا برای نسل‌های بعد حفظ کنند و پس‌ازآن اقداماتی انجام دهند تا سود این موهبت خدادادی به جیب مردم گالیکش برود نه افراد غیربومی.

اما مشکل به اینجا ختم نمی‌شود؛ گالیکش از تنها بازار خریدوفروش قارچ دنبلان ایران که در این شهرستان دایر است هم هیچ بهره‌ای ندارد.

هیچ شهروند گالیکشی در زنجیره خرید دنبلان وجود ندارد، افراد بومی که قصد سرمایه‌گذاری و ورود به بازار خرید قارچ ترافل را داشته باشند توسط خریداران غیربومی که کل بازار را در اختیار گرفته‌اند و نقش ایفا می‌کنند با هماهنگی اجازه ورود شهروندان گالیکشی را به بازار خرید نمی‌دهند.

نقش کم‌رنگ و بی‌توجه مسئولین شهرستانی در این خصوص برای سوق دادن بازار به سمت سرمایه‌گذاران بومی کاملاً آشکار است به‌طوری‌که باگذشت ۲ سال هنوز هیچ برنامه و راهکاری از بهره‌برداری تا بازار فروش ندارند.

حال باید دید مسئولین گالیکش چگونه می‌توانند با اتخاذ سیاست‌های درست از پتانسیل موجود در منطقه برای هدایت سرمایه خدادادی به جیب مردم‌ بومی کمک کنند و به نحوی از انحصاری شدن و‌ محدود شدن خریداران و صادرکنندگان آن نیز جلوگیری کنند.

آرشیو

روز : ماه : سال :