دوره آموزشی و بهره‌برداری قارچ ترافل مشکی (دمبلان) متقاضیان بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی شرق گلستان در گالیکش برگزار شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " فرماندار گالیکش در این دوره آموزشی که با حضور کارشناسان استانی منابع طبیعی و با استقبال گسترده بهره‌برداران این‌گونه گیاهی قیمتی در شهرهای صادق‌آباد و گالیکش برگزار شد گفت: منابع طبیعی و محیط‌زیست، منابعی غیرقابل جانشین هستند و از ارزش استراتژیک بالایی برخوردارند و اگر مورداستفاده اصولی و درست قرار نگیرد، باعث تخریب و از بین رفتن آن خواهد شد.

حسین مایلی افزود: بهره‌برداری‌های غیراصولی از جنگل‌ها و مراتع و عدم استفاده بهینه از منابع طبیعی، نه‌تنها باعث تخریب انواع گونه‌های گیاهی می‌شود، بلکه باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای نیز خواهد شد و آیندگان را به‌شدت با خطر مواجه می‌سازد.

وی اضافه کرد: قارچ ترافل یا دمبلان که در چند وقت اخیر مورد استقبال و بهره‌برداری بسیاری از شهروندان و مردم شرق استان واقع‌شده، موجب ایجاد یک نوع اشتغال و درآمدزایی و بازار خریدوفروش در شهرستان گالیکش شده است.

به گفته مایلی، هجمه زیاد علاقه‌مندان به قارچ ترافل و دمبلان به جنگل‌ها و مراتع این منطقه و برداشت غیراصولی و بی‌رویه آن، پیامدهای جبران‌ناپذیری برای منابع طبیعی و جنگل‌ها به وجود آورده است و از طرفی کارشناسان و صاحب‌نظران منابع طبیعی بر این باورند که باید تغییر رویه‌ای اساسی در بهره‌برداری از این نوع قارچ جنگلی کمیاب صورت گیرد.

فرماندار گالیکش با اشاره به اهمیت موضوع حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگل‌ها خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری گالیکش، سازوکارهای لازم در جهت ساماندهی بهره‌برداران قارچ ترافل در گالیکش در نظر گرفته‌شده است. از همین روی تمامی متقاضیان بهره‌برداری قارچ ترافل یا دمبلان در این منطقه با مراجعه به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش نسبت به ثبت مشخصات خود و دریافت مجوز بهره‌برداری اقدام نمایند.

مدتی قبل نیلکوه در گزارشی مشکلات برداشت و فروش تنها بازار ترافل مشکی (دنبلان) ایران را در شهرستان گالیکش تحت عنوان « بهره‌برداران دنبلان شناسنامه‌دار می‌شوند / گلایه کشاورزان ترافل از انحصاری شدن بازار و دست‌های پشت پرده + عکس و فیلم » بررسی کرده بود؛ می طلبد وسئولین امر جدیتر در این موضوع ورود کنند.

nilkooh3488 1

nilkooh3488 1

nilkooh3488 1

nilkooh3488 1

آرشیو

روز : ماه : سال :