رونمایی از کتاب اسناد تاریخی فارسیان و دوزین ( به همراه اسنادی از گوگلان و فرنگ ) تألیف یکی از فرهنگیان گالیکش روز پنجشنبه در این شهرستان واقع در شرق گلستان انجام شد.

به گزارش" پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " مؤلف این کتاب تاریخی در مراسم رونمایی آن‌که در مرکز فرهنگی و هنری گالیکش برگزار شد گفت: این کتاب 268 صفحه‌ای شامل مجموعه‌ای از فرامین پادشاهان، احکام حاکمان استرآباد و قباله‌های تاریخی متنوع است.

ابوذر خسروی افزود: مبایعه‌نامه، اجاره‌نامه، معاوضه نامه، وقف نامه، استشهادنامه، مصالحه‌نامه، مناکحه نامه، التزام‌نامه، عرضه داشت، نامه‌های دوستانه و صورتحساب مالی مربوط به روستاهای تاریخی فارسیان، دوزین، فرنگ و طایفه گوگلان ازجمله اسنادی است که در این کتاب تاریخی آورده شده است .

وی افزود: نام ده ها نفر از بزرگان فارسیان، دوزین، فرنگ، گوگلان (حاجیلر، گرایلی و فندرسک ) از دوره صفویه تا دوره پهلوی دوم به همراه القاب سیاسی، نظامی، مذهبی، قضایی و اجتماعی آن‌ها در این کتاب آمده است .

خسروی خاطرنشان ساخت: شجره‌نامه‌ای بسیار ارزشمند و نفیس از سادات موسوی فارسیان متعلق به دوره شاه‌عباس دوم صفوی، شجره‌نامه‌ای منحصربه‌فرد از سادات دوزین و دورجن با فامیلی‌های گوناگون در سطح دهنه دوزین تا کالپوش، گالیکش، مینودشت متعلق به دوره کریم‌خان زند به همراه پنج سند تاریخی متعلق به دوره شاه سلطان حسین صفوی با قدمت بیش از سه قرن از دیگر اسناد تاریخی این کتاب است که برای نخستین بار به چاپ می‌رسد.

او گفت: این کتاب با حمایت موسسه فرهنگی میرداماد گرگان و در شمارگان یک هزار جلد به چاپ رسیده است .

به گزارش نیلکوه، در این آیین فرهنگی که معاونین فرمانداری شهرستان گالیکش، اخوان مهدوی محقق گرگانی و تنی چند از مسئولین محلی و فرهنگ دوستان این شهرستان حضور داشتند، از زحمات چندین ساله ابوذر خسروی برای گردآوری این کتاب و تحقیقات دیگر در زمینه‌های مختلف قدمت تاریخی منطقه گالیکش تقدیر و تشکر شد.

در پایان این مراسم و پس از رونمایی کتاب اسناد تاریخی فارسیان و دوزین، به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی، تعدادی نهال در محوطه کانون فرهنگی گالیکش توسط مسئولین و دانش آموزان دختر کاشته شد.

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

nilkooh3357 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :