سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش گفت: پیش از انقلاب 100 هکتار در گالیکش جنگل‌کاری شده بود اما پس‌ازآنقلاب این میزان به 8100 هکتار افزایش یافت.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " صفر سیجانی ظهر امروز در جلسه شورای اداری گالیکش در دانشگاه پیام نور این شهرستان اظهار داشت: اداره منابع طبیعی گالیکش در سال 1335 پیش از شهر شدن این شهرستان ابتدا در تنگراه و لوه و پس‌ازآن در گالیکش افتتاح شد.

وی افزود: وسعت شهرستان گالیکش 92 هزار هکتار است؛ حدود 20 هزار هکتار از آن پارک ملی گلستان و 52 هزار هکتار نیز جز اراضی ملی جنگل و مرتع است.

به گفته وی؛ بحث احیا جنگل‌ها و مراتع قبل از سال 46 در گلستان اجراشده است و قبل از انقلاب 10 هزار هکتار در گلستان جنگل‌کاری شده که حدود 100 هکتار آن در گالیکش بوده است. پس‌از انقلاب 70 هزار هکتار در گلستان جنگل‌کاری شده و 8 هزار هکتار از آن در گالیکش انجام‌شده است.

پروژه بین‌المللی ترسیب کربن در ۲۷ هزار هکتار اراضی استان گلستان اجرا شد

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش گفت: طرح ترسیب کربن باهدف تسهیلگری در اجرای پروژه‌های مشارکتی و حضور فعال مردم در حفظ و صیانت از منابع طبیعی و اراضی ملی در حوزه آبخیز اوغان گالیکش اجرا می‌شود.

وی افزود: این طرح از سال گذشته در 8 روستای مینودشت و 10 روستا گالیکش در وسعت 27 هزار هکتار در حال اجرا است که در سال گذشته 21 هزار نهال مثمر در راستای این طرح بین جوامع محلی توزیع شد.

سیجانی اضافه کرد: گل محمدی، گل‌گاوزبان و یونجه دیم در اراضی شیب‌دار حوزه آبخیز اوغان گالیکش در طرح ترسیب کربن کشت می‌شود که درآمد 10 برابری نسبت به کشت گندم و جو برای کشاورزان دارد و باعث حفاظت آب‌وخاک حوزه شهرستانی می‌شود.
53

فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های شرق گلستان رخ داد

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش بیان داشت: تعداد حریق‌های امسال نسبت به سال گذشته در شهرستان کاهش‌یافته و این به علت حضور فعال و مشارکت مردم و جوامع محلی است. تعداد حریق‌های صورت گرفته در سال 96، تعداد 93 فقره است که این تعداد در سال 97 به 53 فقره کاهش‌یافته است.

وی ادامه داد: بااین‌حال در سال 96، 18 هزار و 500 هکتار اراضی دچار حریق ‌شدند که این میزان در سال 97 به 19 هزار و 500 هکتار افزایش‌یافته است. اجرای عملیات آتش‌بر در حاشیه اراضی کشاورزی برای جلوگیری از سرایت حریق به مزارع کشاورزی به طول 80 کیلومتر انجام‌شده است.

بیش از 16 هزار اصله نهال مثمر در گالیکش کاشته می‌شود

سیجانی گفت: 3 پروژه آبخیزداری به‌صورت سنگ ملاتی و سرشاخه گیر در محله اوغان و دره چنارا و حاشیه پارک جنگلی فارسیان بااعتبار 578 میلیون تومان در حال انجام است تا از خطرات ناشی از رانش و لغزش زمین به علت بارندگی‌های زیاد در جاده‌های مواصلاتی شهرستان جلوگیری شود.

وی یادآور شد: امسال در هفته منابع طبیعی 16 هزار و 500 اصله نهال مثمر شامل گردو، گلابی، خرمالو و غیره و 19 هزار اصله نهال غیر مثمر مانند اکالیپتوس توزیع می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :