واقعه 12 دی‌ماه سال 57 در گالیکش سندی ماندگار از بیداری مردم این دیار در مبازره با رژیم ستم‌شاهی است که هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد...

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " گالیکش یکی از اثرگذارترین شهرهای کشور در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود، از همین رو به جهت رویارویی با رژیم پهلوی، محلی برای حضور شخصیت‌های بزرگ انقلاب و آبستن حوادث بسیاری بود و به دلیل فعالیت‌های انقلابیش رنگ خون گرفت.

nilkooh3267 1

گواه پیشرو بودن مردم گالیکش در انقلاب پیام رهبر معظم انقلاب در خصوص مردم این شهرستان است:

«برادر درویش

با سلام گالیکش در آن منطقه، نخستین آبادی‌هاست که به اندیشه‌های انقلابی و حاملان و پیام‌آوران آن، امکان فعالیت داد. ازآنجا بود که در سال‌های ۵۲ و بعد ما توانستیم جهت و راه و پیام خود را در آزادشهر، رامیان و گنبد مطرح کنیم و تدریجاً سراسر منطقه را تا قسمت‌های شمالی و غربی‌اش زیرپوشش بگیریم. امتیاز گالیکش به این بود که آقای سید باقر موسوی را داشت و ایشان در آغاز تنها روحانی دشت بود که ما و افکار انقلابی را می‌پذیرفت و از زحمات احتمالی آن واهمه نمی‌کرد. بنابراین مقتضی است نسبت به درخواست ایشان در مورد تشکیل سپاه در آن شهر طبق ضوابط توجه بیشتری مبذول شود.

سید علی خامنه‌ای ۱۵/۱۲/۵۸»

nilkooh3267 1

حجت‌الاسلام سید باقر موسوی امام‌جمعه سابق گالیکش و پدر معنوی این شهرستان نیز در خصوص چرایی وقوع واقعه 12 دی‌ماه سال 57 این شهرستان به نیلکوه گفته بود: با توجه به پیشرو بودن مردم گالیکش در صدور انقلاب و فعالیت فرزندان این دیار در پیشبرد منویات امام خمینی (ره) عمال رژیم پهلوی تصمیم گرفته بودند چنین جنایتی را در این منطقه ایجاد کنند تا جلوی تحرکات مردم انقلابی گالیکش را در این منطقه و شهرستان‌های هم‌جوار بگیرند.

چماق داران به دنبال کند کردن حضور انقلابی مردم گالیکش

چماق داران گروهی از عمال اجیرشده رژیم پهلوی بودند تا جلوی فعالیت و گسترش انقلاب در منطقه گلستان کنونی را از گالیکش با ایجاد رعب و وحشت بگیرند تا مردم انقلابی گالیکش که بخصوص در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در این شهر و شهرستان‌های هم‌جوار موجبات فعالیت‌های انقلابی علیه رژیم سفاک پهلوی را به وجود می‌آوردند گرفته شود.

صبح روز 12دی‌ماه سال 57 عده‌ای چماق به دست طرفدار رژیم شاه با حمایت مأمورین پاسگاه ژاندارمری گالیکش ( گالیکش در تقسیمات آن زمان به‌عنوان یک روستای محسوب می‌شد) به نام ابراهیمی فر اقدام به تظاهرات و سردادن شعار جاوید شاه و شکستن شیشه درب مغازه‌های که عکس امام خمینی (ره) را نصب‌کرده بودند پرداختند.

این تعداد پرچم‌های سیاه درب مغازه‌ها که به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای 5 آذر گرگان نصب‌شده بود و روی آن جمله (نصر و من الله و فتح الغریب) نوشته‌شده بود را پاره کردند و متفرق شدند.

nilkooh3267 1

متعاقب این حرکت عصر روز 12دی‌ماه (همان روز) خبر پخش شد که چماق به دستان مجدداً قصد حمله به شهر و غارت مغازه‌ها و منازل مردم رادارند که در مدت‌زمان کوتاهی جمعیت انبوهی کنار خیابان مقابل مسجد جامع گالیکش تجمع و آماده مقابله با چماق داران شدند.

تصمیم به حرکت به سمت پمپ‌بنزین برای مقابله با چماق به دستان گرفته شد، قبل از حرکت یکی از برادران آذری ساکن گنبد خبری برای حجت‌الاسلام موسوی (امام‌جمعه سابق گالیکش) آورد که مردم محله ترک آباد گنبد بااطلاع از حمله احتمالی چماق به دستان به گالیکش قرار است به کمک مردم گالیکش بیایند.

حجت‌الاسلام سید باقر موسوی امام‌جمعه فعلی شهرستان گالیکش گفتند تماس بگیرید از آمدن خودداری کنند خود مردم گالیکش مقابلشان خواهند ایستاد. لیکن قبل از تماس، برادران انقلابی آذری با یک دستگاه مینی‌بوس، یک دستگاه خاور و سه خودروی سواری وارد گالیکش شدند.

همراه جمعیت به سمت پمپ‌بنزین گالیکش (ورودی شرقی گالیکش) برای مقابل با چماق به دستان حرکت کردند زمانی که به پمپ‌بنزین رسیدند هوا تاریک شده بود، حجت‌الاسلام موسوی پس از خوش‌آمد گویی و تشکر از مردم به‌ویژه برادران گنبدی اعلام داشت برگردید هوا تاریک شده احتمال تیراندازی از ناحیه مأمورین رژیم و چماق به دستان وجود دارد.

nilkooh3267 1

پس از سخنان آقای موسوی، حجت‌الاسلام مرحوم ابراهیمی (رییس حوزه علمیه منتظری پیش از انقلاب گنبد و نماینده ولی‌فقیه در سپاه گنبد پس از انقلاب ) که با برادران به گالیکش آمده بود هم‌مقداری صحبت کردند که در حین سخنرانی ایشان از مقابل پمپ‌بنزین داخل زمین‌های کشاورزی (کشتزار پنبه) به‌طرف برادران گالیکشی و گنبدی تیراندازی شد.

چند نفر زخمی ( شهید دفاع مقدس سید نعمت‌الله حسینی نیا و حاج قنبر خسروی (قنبر قصاب) ازجمله مجروحین گالیکشی این روز بودند) شدند و جمعیت به داخل گالیکش آمدند و متفرق شدند. برادران گنبدی نیز سوار بر خودروهای خود به سمت گنبد حرکت کردند.

طولی نکشید که صدای شلیک گلوله و رگبار مسلسل گالیکش را فراگرفت.

مردم انقلابی گالیکش به سمت پاسگاه روانه و متوجه شدند که دژخیمان رژیم منحوس پهلوی مستقر در پاسگاه به دستور فرماندهی گروهان گنبد ( سروان معدوم ابراهیمی فر ) مینی‌بوس و کامیون خاور بچه‌های گنبد را جلوی این پاسگاه ( ابتدای خیابان‌های منتظری و شهید رجایی شهر گالیکش) متوقف و به رگبار بسته‌اند که براثر این حمله‌ی ناجوانمردانه 7 نفر براثر اصابت گلوله به درجه رفیع شهادت نائل گردیدن و جمعی نیز مجروح شدند.

شهروندان گالیکش باوجود شرایط سخت بلافاصله اقدام به حمل مجروحین به بیمارستان محمدی گنبد ( بیمارستان شهدای 12 دی فعلی ) از طریق خط نو ( جاده دسترسی فرعی گنبد - کلاله ) نمودند. جمعیت قابل‌توجه ای از مردم گالیکش در همان شب و فردای آن شب به بیمارستان جهت اهداء خون به مجروحین مراجعه نمودند.

nilkooh3267 1

به‌اتفاق دوستان برای کمک به مردم گالیکش آمدیم

عباس نقابی از جانبازان گنبدی حادثه 12 دی به نیلکوه گفت: شهر گنبد در صف نفت ایستاده بودم که خبر آوردند اشرار در گالیکش به خانه‌ها و مغازه‌های مردم حمله‌ور شدن و مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده‌اند.

به همراه دوستانمان ماشین‌هایی که به سمت گالیکش می‌آمدند نگه می‌داشتیم و برای کمک به مردم این شهر می‌آمدیم.

گالیکش رسیدیم اشرار رفته بودند. با دوستان گفتیم برگردیم گنبد و دوباره فردا صبح به کمک مردم گالیکش بیاییم.

جلوی مسجد جامع از مردم گالیکش و حاج‌آقا موسوی خداحافظی کردیم و به سمت گنبد حرکت کردیم.

ژاندارمری گالیکش که رسیدیم سربازی جلوی ماشین‌ها را گرفت (یک خاور، یک مینی‌بوس و سه خودروی سواری) تا فهمیدند که ما برای مقابله با اشرار به گالیکش آمده‌ایم شیخ ابراهیمی را از خاور پیاده کردند و به‌سختی مورد ضرب و شتم قراردادند.
در این حین فرمانده ژاندارمری ابراهیمی فر معدوم که بلندگویی در دست داشت اعلام آتش داد و نیروهای نظامی ما را به رگبار بستند.

جمعیت سرازیر شدند از ماشین‌ها پایین و در تاریکی شب در پنبه‌زارها سرگردان شدند.

من که در خاور بودم از ناحیه بازی و دست چپ تیر خوردم و در پنبه‌زارها سرگردان بودم به‌سختی خود را به جاده نو رساندم.

توسط خودروی پژو حاج محمود خسروی که فرزندش حاج علی خسروی مجروحین را به گنبد انتقال می‌برد من نیز به بیمارستان شهدا آمدم.

nilkooh3267 1

یکی از شهدای 12 دی در منزلم شهید شد

ابوالقاسم سدیدی یکی از بازاریان سال 57 گالیکش گفت: نماز مغرب و عشا را در مسجد جامع گالیکش خواندیم و به منزل (واقع در خیابان شهدا - کوچه شهدای چهارم) رفتم. طولی نکشید که صدای شلیک گلوله به گوش رسید دقایقی بعد با ضربات محکمی در به صدا درآمد.

درب منزل را باز کردیم و مجروحین را به خانه بردیم. با شنیدن دو صدای شلیک متفاوت صدای شلیک ژاندارمری گالیکش قطع شد. ( فردای آن روز فهمیدم آن دو شلیکی توسط مشهد قلی شیخی از ساکنین اوغان انجام‌شده که نیروهای ژاندارمری با ترس از اینکه مردم گالیکش از سمت مزار به آن‌ها حمله خواهند کرد تیراندازی را قطع کردند)

چهار نفر از مجروحین حادثه 12 دی به خانه ما آمدند شهیدان محمود پیری، سیاوش ناصری و نریمان نظری دراین‌بین بودند.

با چادر و پارچه محل خونریزی مجروحین را بستیم. چند چادر و ملحفه دور بدن شهید نریمان نظری پیچیده بودم اما خونریزی‌اش زیاد بود و باز خون به بیرون می‌آمد.

کنارش نشسته بودم و گریه می‌کردم که با لبخند گفت: چرا گریه می‌کنی ما برای رضای خدا و حفظ زن و بچه‌های گالیکشی از دست اشرار به اینجا آمدیم.

شهید نریمان نظری همان شب در منزل ما به شهادت رسید.

مجروحین را با قرار دادن نردبان به کمک فریدون خسروی، نوروز خانی راد و شهید غلامرضا نقدی پور به منزل کدخدای گالیکش ( گالیکش در تقسیمات کشوری آن زمان به‌عنوان یک روستای محسوب می‌شد) حسن خسروی انتقال و ازآنجا توسط برادرش فریدون خسروی و خود وی با خودروهای شخصی کدخدا حسن به بیمارستان شهدا گنبد انتقال دادند.

فردای آن روز مردم زیادی از گالیکش برای اهدای خون به مجروحین گنبد رفتند.

nilkooh3267 1

کدخدا بودم ولی با انقلابیون همراه بودم

کدخدا حسن خسروی در خصوص حادثه 12 دی گفت: آدم‌های زیادی به خانه ما پناه آورده بودند و جایی برای نگهداری آن‌ها نداشتیم.

مجروحین را به منزل دیگر همسایه‌ها انتقالشان می‌دادیم تا بعد به بیمارستان برسانیم.

کدخدای روستای گالیکش بودم ولی از انقلابیون اصلی شهر بودم. چون حرکت انقلاب یک حرکت مردمی بود ما هم از جنس همین مردم بودیم و به انقلابیون کمک‌های زیادی کردم.

پیش از انقلاب اعلامیه‌های امام خمینی (ره) و دکتر شریعتی رابین مردم توزیع می‌کردیم.

nilkooh3267 1

شهدای 12 دی مظلومان شهر گالیکش

طی سالیان گذشته آن‌گونه که باید در خصوص شهدای 12 دی گالیکش در این شهر کاری صورت نگرفته است.

سنوات گذشته گرامیداشت این روز در گنبد باشکوه‌تر از گالیکش برگزار می‌شد به‌طوری‌که سال گذشته با مطلبی که در نیلکوه درج شد مسئولین دو روز با تأخیر گرامیداشت این روز را در گالیکش برگزار کردند.

خیابان شهدا 12 دی گالیکش ( شهدا فعلی) تا اوایل دهه هفتاد بانام شهدا 12 دی یاد می‌شد اما امروز 12 دی از این خیابان حذف‌شده و هیچ کوچه‌ای در گالیکش به این نام نیست. حتی آن دو خیابانی که حادثه در آنجا اتفاق افتاده است.

تنها نماد و نشانه‌ای که شاید بتوان از این واقعه در گالیکش پیدا کرد تصویر شهدا در محل وقوع حادثه 12 دی است.

nilkooh3267 1

واقعه 12 دی ذره‌ای از حضور انقلابی مردم گالیکش نکاست

مردم گالیکش برای تشییع پیکر پاک شهیدان و شرکت در مراسم بزرگداشت شهدا با پای پیاده مسافت گالیکش تا گنبدکاووس را طی کردند، پس از خاک‌سپاری شهدا، حجت‌الاسلام سید باقر موسوی سخنرانی نمودند ضمن آرزوی صبر و اجر برای بازماندگان شهدا مردم را توصیه به ادامه مبارزه علیه طاغوت نمودند.

متعاقب این حادثه جان‌سوز و غمبار مجالس بزرگداشت شهدا در گالیکش و گنبد برگزار و مردم انقلابی شهر با برگزاری تظاهرات علیه رژیم طاغوت خشم و نفرت خود را نسبت به اعمال ناجوانمردانه مزدوران رژیم با سردادن شعارهای انقلابی اعلام می‌داشتند.

شعارهای کوبنده و انقلابی مردم و انجام تظاهرات مستمر علیه رژیم طاغوت مزدوران رژیم را وادار به اعلام حکومت‌نظامی و تحت تعقیب قرار دادن انقلابیون شهر در رأس آن‌ها حجج‌اسلام سید باقر موسوی (امام‌جمعه فعلی) و آیت‌الله آقا سید محسن موسوی (مدرس حوزه علمیه قم) گردید.

مع‌الوصف چون حرکت الهی و انقلابی مردم ایران تحت رهبری حضرت امام خمینی (ره) برای استقرار نظام مقدس اسلامی و سقوط رژیم دیکتاتوری شاهنشاهی بود حکومت‌نظامی‌ها تحت شکنجه و تعقیب‌ها، زندان و تبعیدها، هیچ تأثیری درحرکت انقلابی مردم ایران و مردم انقلابی گالیکش و حومه که قطره‌ای از دریای خروشان مردم بود نگذاشت و سرانجام در چهلمین روز واقعه 12 دی شهرستان گالیکش انقلاب شکوهمند اسلامی تحت رهبری حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و رژیم دیکتاتوری 2500 ساله شاهنشاهی سقوط کرد.

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

nilkooh3267 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :