از سوی ستاد برگزاری واقعه 12 دی شهرستان گالیکش زمان، مکان و سخنران این گرامیداشت اعلام شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " مراسم بزرگداشت واقعه 12 دی و 142 شهید شهرستان گالیکش 12 دی‌ماه همزمان با نماز مغرب و عشا در مسجد جامع شهر گالیکش برگزار می‌شود.

سخنران این مراسم سردار پاسدار «داوود آذرنوش» معاون سازمان بسیج مستضعفین کشور و رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور انتخاب‌شده است.

همچنین «حاج مجید جعفری» مداح اهل‌بیت علیهم‌السلام به مدیحه‌سرایی در این مراسم خواهند پرداخت.

«محمد اسکندری» از مجریان صداوسیمای کشور نیز مجری‌گری این آیین را بر عهده دارد؛ وی سال 81 با برنامه «صبح‌به‌خیر ايران» از شبكه يک وارد تلويزيون شد و آيتم صبا را اجرا كرد سپس در شبکه‌های سه، تهران، آموزش، قرآن و جام جم به‌عنوان مجری حضور يافت. در دو سال گذشته اسكندری بار ديگر با برنامه پرمخاطب «هفت‌ترانه» از شبكه شما خوش درخشيد؛ برنامه‌‌ای كه شايد به‌جرئت بتوان گفت شناخته‌شده‌‌ترين اثر اين شبكه تلويزيونی محسوب می‌شود و به گفته خودش نقطه عطف فعاليت‌‌های رسانه‌‌ای اوست.

در این مراسم که به‌صورت عمومی برگزار خواهد شد از مهمانان به‌صرف شام پذیرایی می‌شود.

nilkooh3263 1

گفتنی است در غروب 12 دی سال 1357 خبر از تدارک وسیع مزدوران شاه برای حمله به مردم به داخل شهر گالیکش رسید و باعث بسیج همگانی شهر و تدارک پیشگیرانه شد و از سوی دیگر خبر به مساجد شهر گنبدکاووس و جوانان غیرتمند آن رسید که برای کمک به مردم گالیکش با چند وسیله نقلیه خود را به گالیکش رساندند و به کمک مردم شجاع و ولایتمدار گالیکش آن‌ها را به عقب راندند.

وانان گنبدی با اطمینان از پایان گرفتن غائله سوار بر خودروها شده و به‌سوی گنبدکاووس حرکت کردند که در ابتدای شهر گالیکش (ورودی غرب گالیکش) و در مقابل پاسگاه ژاندارمری، اتومبیل‎ها و مینی‎بوس‎هایشان توسط مأمورین ژاندارمری متوقف و پس از ضرب و شتم روحانی همراه آنان، با صدور ناگهانی فرمان آتش خودروهای جوانان گنبدی به گلوله بسته شدند که در این واقعه تلخ و به‌یادماندنی هفت جوان غیرتمند به نام‎های نریمان نظری، صفرعلی گلستانی، علیرضا قزلسفلو، سیاوش ناصری، محمود پیری، بشیر مهدی زاده، عباس فرقانی در جریان مبارزه با مأموران رژیم پهلوی به شهادت رسیده و تعداد کثیری نیز زخمی شده و به بیمارستان شهدای گنبدکاووس منتقل می‎شوند.

این حادثه که پس از واقعه پنج آذر گرگان روی داد اسباب جوش‌وخروش بیشتر مردم شد به‌گونه‌ای که مردم گالیکش برای تشییع پیکر پاک شهیدان و شرکت در مراسم بزرگداشت شهدا با پای پیاده مسافت گالیکش تا گنبدکاووس را طی کردند که ثمره این خون‎های پاک باعث شد تا در اربعین این شهدا، انقلاب شکوهمند به پیروزی رسیده و بهار آزادی به زمستان سیاه ظلم و ستم پایان دهد.

nilkooh3263 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :