مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های گالیکش گفت: دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر نارسایی پانکراس در تولید انسولین، یا عدم تأثیر انسولین بر ارگان‌های هدف ایجاد می‌شود.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " صادق خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه گفت: در حال حاضر هزار و 227 بیمار دیابتی در سطح شهرستان گالیکش وجود دارد.

وی افزود: از این تعداد 932 نفر (82.69 % ) در مناطق روستایی و 295 نفر (24.04 %) در منطقه شهری زندگی می‌کنند. 351 نفر از این بیماران مرد و 876 نفر زن هستند.

به گفته وی یکی از مهم‌ترین علل بروز چنین اختلافی عدم مراجعه افراد بالای 30 سال ساکن مناطق روستایی جهت انجام مراقبت‌های میان‌سالی و سالمندی و متعاقب آن مراقبت‌های بعدی است.

خسروی اظهار داست: برنامه کشوری دیابت بر دو رکن اساسی بیماریابی و مراقبت پایه‌ریزی شده است. در بیماریابی کلیه افراد بالای 30 سال با مراجعه به خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت و تکمیل فرم‌های مراقبتی خدمات نوین ویژه دوره میان‌سالی و سالمندی توسط بهورزان و مراقبین سلامت و درخواست آزمایش قند خون ناشتا، بررسی و جهت تکمیل فرم ویژه پزشک به پزشک مرکز ارجاع می‌گردند.

وی افزود: درصورتی‌که قند خون فرد طی دو مرحله اندازه‌گیری مساوی و بزرگ‌تر از 126 میلی‌گرم در دسی لیتر باشد، تشکیل پرونده در سامانه الکترونیک ( ناب) انجام می‌گردد. کلیه بیماران شناسایی‌شده دیابتی بر اساس دستورالعمل کشوری، به‌صورت رایگان مراقبت می‌شوند.

به گفته وی این مراقبت‌ها شامل: آموزش در خصوص رعایت رژیم غذایی، فعالیت بدنی، مصرف منظم و مرتب داروها، عوارض بیماری، بررسی ازنظر ایجاد عوارض جدید، اندازه‌گیری وزن، قد، محاسبه نمایه توده بدنی، اندازه‌گیری فشارخون... است.

خسروی اضافه کرد: جهت پیگیری به‌منظور کنترل و یا عدم کنترل دیابت، آزمایش‌ها FBS ,A1C به‌صورت دوره‌ای درخواست و بررسی می‌گردد. یکی از بخش‌های مهم فرم مراقبت نوین، خطر سنجی ازنظر احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است که با درخواست و انجام رایگان آزمایش‌ها قند و چربی خون، اندازه‌گیری فشارخون، دور کمر و... می‌توان میزان شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را برای فرد در طی 10 سال آینده برای افراد برآورد نمود.

مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های گالیکش گفت: بر اساس آخرین اطلاعات، در سطح شهرستان گالیکش، 24 هزار و 843 میان‌سال و 5 هزار و 93 سالمند وجود دارد که از زمان اجرای برنامه از ابتدای سال 96، 9 هزار و 528 میان‌سال (38.35%) و هزار و 932 سالمند (37.93%) توسط بهورزان و مراقبین سلامت مراقبت شده‌اند.

وی افزود: مطالعات نشان داده‌اند که مداخلات روش زندگی (Life Style) مي‌تواند بروز دیابت را حداقل 11 سال به تأخیر بیندازد و حتی در 20 درصد موارد بروز آن را منتفی كند. مداخلات مؤثر درروش زندگی شامل کاهش وزن (حداقل تا 7 درصد) از وزن اولیه فرد با استفاده از رژیم غذایی سالم (کم‌چربی و کم‌کالری) و فعالیت بدنی با شدت متوسط (حداقل 150 دقیقه در هفته) می‌باشند.

وی خاطرنشان ساخت: طی سال‌های اخير و با افزايش بيماری ديابت در جهان، اين بيماری به بزرگ‌ترین اپيدمی تاريخ تبدیل‌شده است.

وی افزود: به افزايش قند خون بیش‌ازحد طبيعی ديابت گفته می‌شود و اين بيماری حالت مزمن و طول کشيده دارد و فاقد درمان قطعی است ولی با رعايت توصیه‌های بهداشتی و مصرف منظم دارو می‌توان بيماری را کنترل کرد و از بروز عوارض آن جلوگيری نمود.

خسروی گفت: افراد باسن بيش از 45 سال، چاق، کم‌تحرک و کسانی که تغذيه نامناسب دارند بيشتر در معرض خطر بيماری ديابت قرار دارند.

دیدگاه‌ها   

0 #1 SCR888 1397-09-09 23:24
WOW just what I was searching for. Came here by searching for نیلکوه،
رسانه مردمی شهرستان گالیکش، فرمانداری گالیکش، پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه،
پایگاه خبری نیلکوه
گالیکش، گالیکش، شهرستان گالیکش،
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :