معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: توسعه پارک ملی گلستان در قالب پروژه مورد مطالعه قرار گیرد و در قدم نخست باید طرح جامع پارک ملی گلستان تدوین شود.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه" عیسی کلانتری در نخستین جلسه شورای راهبردی پارک ملی گلستان در ساختمان اداری پارک ملی گلستان اظهار داشت: توسعه پارک ملی گلستان در قالب پروژه مورد مطالعه قرار گیرد و در قدم نخست باید طرح جامع پارک ملی گلستان تدوین شود.

nilkooh2978 1

وی افزود: نخستین قدم در پارک ملی گلستان مطالعه دقیق آن و تهیه طرح جامع برای این پارک است که ممکن است در دل این طرح جامع، 300 تا 500 پروژه کوچک و بزرگ دیده شود.

کلانتری افزود: هیئت امناء باید در این راستا فعال باشد و باید با دقت ببینند که چه انتظار و خواسته‌ای در قالب سیاست‌های کلان دولت و محیط زیست از پارک ملی گلستان دارند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: اگر در سال‌های گذشته طرحی تهیه شده باید بازنگری شده و به روز شود و در آن احیا، تجهیز و نگهداری پارک ملی گلستان دیده شود.

nilkooh2978 1

طرح هوشمندسازی پارک ملی گلستان اجرا می‌شود

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این جلسه گفت: اولویت نخست ما، هوشمندسازی پارک ملی گلستان است و همه ظرفیت و امکانات خود را در این مسیر به کار خواهیم گرفت.

سعید نمکی اظهار داشت: در 2 تا 3 سال آینده مبلغ 300 میلیارد ریال برای این کار در نظر گرفته خواهد شد و در سال جاری مبلغ قابل توجهی از آن تخصیص خواهد یافت.

وی افزود: برای تامین مالی هوشمندسازی پارک ملی گلستان آمادگی کامل داریم و از هیئت امنا و شورای راهبردی پارک ملی گلستان خواستاریم تا توسط مشاور و مشاورین، از منظرهای مختلف به هوشمندسازی بنگرند و در دل این طرح، گردشگری هم حتما دیده شود.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: پرداختن به مشارکت مردمی و بخش خصوصی در سرمایه گذاری از اولویت‌های شورای راهبردی شود تا حلقه‌ای ارتباطی بین مردم و محیط بانان ایجاد شود و این امر در کاهش تخلفات مردمی تاثیرگذار خواهد بود.

nilkooh2978 1

نمکی تاکید کرد: اساسنامه ای توسط شورای راهبردی و هیئت امنا تدوین شود و حدود اختیارات هیئت امناء در آن تعریف شده و اجرایی باشد تا به عنوان پایلوت در سطح کشور نیز استفاده شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر، پارک ملی در جهان به صورت سنتی و قدیمی و با گشت‌زنی و نظارت تنها نیروی انسانی مدیریت نمی‌شود و باید سنسورها و دوربین‌هایی وجود داشته باشد که در کوتاه‌ترین زمان اتفاقات و حوادث در پارک اطلاع داده شود.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور و مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: آخرین پروانه شکار صادر شده در سال 46 بود و در آن زمان بیش از 18 هزار گونه جانوری در این پارک زندگی می‌کردند, اما در آخرین بازدید اخیر در پارک ملی گلستان، اوضاع بسیار غم انگیز است و به جرات می‌توان گفت که کمتر از 2 هزار گونه وجود دارد.

نمکی اظهار کرد: بزرگترین چالش این اوضاع دولتی اداره شدن این پارک و تقابل آن با جوامع محلی بود که به این فکر افتادیم تا جامعه محور اداره کنیم و هیئت امنا و شورای راهبردی پارک ملی گلستان را تشکیل دادیم.

وی تصریح کرد: در قدم بعدی سعی کردیم تا مدیر ثابت را برای این پارک در نظر بگیریم تا بتواند مدیریت و نظارت بهتری بر پارک ملی داشته باشد.

nilkooh2978 1

ایستگاه بالگرد برای مهار آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان مستقر می‌شود

استاندار گلستان نیز در این جلسه گفت: یکی از معضلات موجود در پارک ملی گلستان, وقوع آتش‌سوزی‌های مختلف در طول سال است که برای مهار آن در شورای راهبردی تصمیم گرفته شد, تا ایستگاه موقت و در نهایت تجهیز پارک ملی به بالگرد انجام شود.

سید مناف هاشمی داشت: امروز معاون رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه‌ریزی کشور به همراه دیگر مسئولان کشوری و مسئولان استان خراسان شمالی از پارک ملی گلستان بازدید و در همین پارک, نخستین شورای راهبردی پارک ملی گلستان را برگزار کردند.

وی افزود: تصمیمات خوبی در نخستین جلسه شورای راهبردی با حضور تشکل‌های مردمی و مسئولان 2 استان خراسان شمالی و گلستان گرفته شد و حدود 5 مورد اولویت و جز مصوبات این جلسه بود.

استاندار گلستان تصریح کرد: مهم‌ترین تصمیمی که در این جلسه گرفته شد, تهیه طرح جامع بر ای 92 هزار هکتار از منابع ملی و طبیعی پارک ملی در همه ابعاد اجتماعی, گونه‌های جانوری, گیاهی و نحوه مدیریت آن بود و اعتبارات طراحی این طرح با سازمان مدیریت و برنامه موافقت شد.

هاشمی تاکید کرد: تا آماده شدن این طرح و اجرای آن, یکسری اقدامات میان مدت و کوتاه مدت برای حفظ شرایط موجود از محل اعتبارات استانی, استان‌های خراسان شمالی و گلستان و سازمان محیط زیست و برنامه و بودجه صورت خواهد گرفت.

وی یادآور شد: استقلال پارک. ملی گلستان در بین 3 استان مورد تاکید و تائید است و همه با هم به عنوان اعضای هیئت امناء و سازمان محیط زیست برای حفظ و حراست پارک ملی گلستان باید در کنار هم باشیم.

استاندار گلستان اظهار کرد: یکی از معضلات ما, آتش‌سوزی پارک ملی گلستان و جنگ های اطراف است و بنا شد در حال حاضر یک ایستگاه موقت برای مهار آتش‌سوزی در پارک. ملی گلستان جانمایی شود و امکانات اولیه توسط 2 استان خراسان شمالی و گلستان فراهم شود و کمک‌های عمیق‌تر, مانند استقرار هلی‌کوپتر در این پارک توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور انجام شود.

هاشمی تصریح کرد: اتفاق مهمی که در حوزه مدیریت این پارک افتاده, در 60 سال گذشته بی‌سابقه و متفاوت بوده و این پارک تاکنون به این نحو مدیریت نشده و امید داریم با مشارکت همه و اعتبارات استانی و کشوری و حتی بخش خصوصی, که قسمتی از پارک قابل استفاده در حوزه گردشگری باشد, بتوانیم در راستای توسعه پایدار پارک ملی گلستان قدم برداریم.

رویا کاوه, عضو شورای راهبردی و نماینده تشکل‌های زیست محیطی گلستان اظهار داشت: یکی از چالش‌های موجود پارک ملی گلستان, وجود جاده آسیایی در بین این پارک ملی است که سبب برخورد خودروهای عبوری با حیوانات این پارک می‌شود.

وی افزود: در نخستین جلسه شورای راهبردی به عنوان عضو شورا, پیشنهاد شد در حوزه گردشگری و برای جلوگیری از تلف شدن حیوانات در برخورد با خودروهای عبوری, پل‌های طبیعت احداث شود که مورد استقبال قرار گرفت.

nilkooh2978 1

هیچ اعتباری برای حفاظت از پارک ملی گلستان اختصاص نیافته است

مدیر کل محیط زیست استان گلستان نیز در این جلسه گفت: در سال‌های گذشته, متاسفانه هیچ اعتباری, در اعتبارات تملک و دارایی برای احیاء, نگهداری و تجهیز پارک ملی گلستان دیده نشده است.

امیر عبدوس اظهار داشت: برخی از ساختمان‌های کمپ‌ها, اقامتگاه‌ها و پاسگاه‌ها, مربوط به قبل از انقلاب است و شرایط مناسبی برای زندگی جوندگان شده است.

وی افزود: پارک ملی گلستان با وسعت کنونی 91 هزارو 895 هکتار, با 13 پاسگاه که 10 پاسگاه آن در حال حاضر فعال است و بین 3 استان سمنان, گلستان و خراسان شمالی و 7 شهرستان قرار دارد.

مدیر کل محیط زیست گلستان تصریح کرد: با توجه به اینکه این پارک ملی در محدوده, سه استان واقع شده, مشکل در حوزه قضایی و رسیدگی به پرونده ها است و برای رسیدگی به هر پرونده در حوزه هر استان باید به استان تردد کرد.

عبدوس تاکید کرد: برای رفع این مشکل, در شورای عالی قضایی پیشنهاد شده تا شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های پارک ملی گلستان, در نزدیک‌ترین شهرستان دایر شود و همه پرونده‌های در 3 استان در این شعبه رسیدگی شود.

nilkooh2978 1

وی یادآور شد: 3 تفرجگاه در این پارک واقع شده است که امکاناتی مانند سرویس بهداشتی, نمازخانه, پارکینیگ و غیره داشته و در سیل 80 یکی از آنها کاملا تخریب شده و هنوز هیچ اقدامی در جهت ساخت تفرجگاه صورت نگرفته است.

مدیر کل محیط زیست گلستان گفت: مهم‌ترین نتیجه استخراج شده در جلسه شورای راهبردی, مشارکت جوامع محلی برای کمک و حفاظت از پارک ملی گلستان بود, و اگر پارک ملی توسط جوامع محلی مدیریت شود, اوضاع پارک خیلی بهتر و مترقی‌تر از زمان کنونی خواهد شد.

عبدوس تصریح کرد: قرار است زیرساخت‌ها, مطالعات در جهت طرح جامع و هوشمندسازی در پارک ملی گلستان اجرا شود.

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

nilkooh2978 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :