عصر پنجشنبه حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفندان در روستای تراجیق از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش گزارش شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه" ساعت 16 روز پنجشنبه 16 فروردین‌ماه در ضلع شمال شرقی کوه‌پایه‌های کوه نیلکوه گالیکش در محدوده روستای تراجیق یک قلاده پلنگ به گله گوسفند این روستا حمله‌ور شده است.

در این حادثه سگ‌های گله با درگیر شدن با پلنگ مهاجم مانع از وارد شدن آسیب به گله گوسفند و چوپان شده‌اند و به‌شدت توسط پلنگ دریده شدند.

گفتنی است طی ماه‌های آذر و اسفند 92 پلنگ دو موردحمله به جوانان روستاهای کیارام و سیجان از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش داشته که طی آن موجب مصدومیت «اکبر آرامیان» از روستای کیارام و فوت «مرتضی سیجانی» از روستای سیجان شده است.

باوجود اعلام سازمان محیط‌زیست کشور مبنی بر بیمه بودند پلنگ ایرانی و پرداخت خسارت به روستاییان در صورت وارد آمد خسارت و ... هنوز هیچ مبلغی به خانواده مرتضی سیجانی پرداخت‌نشده است.

مهرماه سال 1395 نیز «موسی‌الرضا سایری» جوان 23 ساله ساکن روستای «پاسنگ بالا» حین چرا گوسفندان خود در منطقه جنگلی «بلنجر» این روستا نا غافل موردحمله یک قلاده پلنگ قرار گرفت و از ناحیه، سروصورت و ناحیه شانه و دست راست دچار آسیب و پارگی عمیق شد.

اوایل دی‌ماه سال 1395 نیز یک قلاده پلنگ به گله‌های گوسفند محدوده روستای «تراجیق» حمله‌ور و تعدادی از سگ‌های این گله‌ها را تلف کرد.

بهمن‌ماه سال 1395 نیز در صخره‌های ضلع جنوبی کوه «نیلکوه» گله بز یکی از چوپانان شهرستان گالیکش مشغول چرا بودند که موردحمله پلنگ قرار گرفتند.

در این حمله به هیچ‌یک از انسان‌های حاضر در این محدوده آسیبی وارد نشد اما پلنگ سه رأس از بزهای این گله 20 رأسی را زخمی کرد.

پس از هجوم پلنگ سگ‌های گله به پلنگ مهاجم حمله‌ور شدند و مانع از آسیب بیش‌ازپیش به این حیوانات اهلی‌شده‌اند. پلنگ نیز بدون وارد شدند آسیبی به آن به دامان طبیعت گریخت.

پلنگ ایرانی به‌عنوان یکی از زیباترین گربه‌سانان جهان با خصوصیات منحصربه‌فرد خود یکی از گونه‌های جانوری در معرض تهدید به شمار می‌آید.

حمله پلنگ به انسان زمانی رخ می‌دهد که انسان‌ها وارد حریم و محدوده زیستگاه طبیعی شوند.

فصل زمستان که فصل جفت‌گیری پلنگ‌هاست و این حیوان به دلیل سردی هوا و نیز عدم یافتن تغذیه مناسب به سمت پایین‌دست آمده و درعین‌حال یقین بدانید که اگر مزاحمتی برای او ایجاد نشود، هیچ حادثه‌ای رخ نمی‌دهد.

گسیختگی زیستگاه‌ها و کمبود طعمه‌های طبیعی موجب می‌شود این حیوانات، دام‌های اهلی و انسان را طعمه خود قرار دهند. راهکار این است در اقدام ضربتی و فوری، دامدار از زیستگاه طبیعی خارج شود و منطقه به حالت آرام خود بازگردد تا پلنگ نیز آرامش خود را به دست آورده و از منطقه خارج شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :