رییس کتابخانه‌های عمومی گالیکش از برگزاری طرح ملی کتابخانه گردی در سطح این شهرستان خبر داد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " مرتضی رنگریز در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه اظهار داشت: برای نخستین بار طرح ملی کتابخانه گردی در سراسر کشور و به‌تبع آن در شهرستان گالیکش اجرایی شد.

وی تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در 17 اسفند سال 1382 توسط مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یک‌نهاد عمومی مستقل تأسیس شد و نحوه اداره امور کتابخانه‌های عمومی در آنجا تصویب شد.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان گالیکش ابراز کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید برای نخستین بار طرح ملی کتابخانه گردی امسال رقم خورد.

رنگریز خاطرنشان کرد: مسئولان شهرستانی اعم از فرماندار و معاون ایشان، مسئولین ادارات و اصحاب قلم و فرهیختگان را دعوت کردیم تا در مراسم کتابخانه گردی از کتابخانه عمومی شهدا 12 دی شهرستان گالیکش شرکت کنند.

وی یادآور شد: از روز گذشته 17 اسفندماه تا 19 اسفندماه به مناسبت فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و روز مادر عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی شهرستان گالیکش انجام می‌شود.

وی هدف از انجام این طرح را آشنایی مردم با بخش‌های مختلف کتابخانه، آشنایی با نوع فعالیت کتابداران و معرفی کتابخانه عنوان کرد.

وی افزود: در این طرح برنامه‌های متنوع فرهنگی، ترویجی و کتابخانه‌ای برگزار و این یک فرصت خوب برای آشتی مردم با مقوله کتاب است و زمینه آشنایی بیشتر از کارکردهای کتابخانه‌های عمومی را برای جذب بیشتر فراهم می‌کند.

رنگریز ادامه داد: اجرای برنامه‌های حوزه کودک از قبیل قصه گویی، نقاشی، معرفی کتاب، ارائه خدمات کتابخانه‌ای و عضویت رایگان افراد و بازدیدکنندگان، از جمله برنامه‌های طرح ملی کتابخانه گردی است.

وی گفت: اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان گالیکش با داشتن یک کتابخانه شهری و 2 کتابخانه روستایی در روستاهای قلی تپه و صادق‌آباد بالغ‌بر 16 هزار عضو فعال و 27 هزار و 688 نسخه کتاب و 140عنوان نشریه در سطح شهرستان فعالیت دارد و در خدمت کتاب دوستان و کتاب‌خوانان گرامی است.

رنگریز به معرفی بخش‌های کتابخانه شهدا 12 دی شهرستان گالیکش پرداخت و گفت: بخش مخزن این کتابخانه دارای 16 هزار و 595 نسخه کتاب است. کتاب‌ها بر اساس رده دیویی مرتب و منظم شده‌اند. کتاب‌ها دارای موضوعات ده‌گانه ( فلسفه، روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم محض، علوم کاربردی، هنر، ادبیات و تاریخ ) می‌باشند.

به گفته وی تمامی عملیات این کتابخانه ازجمله جستجو، امانت، چاپ کارت و ... از طریق رایانه انجام می‌شود. به هر عضو در هر بار امانت تعداد 5 نسخه کتاب به مدت 2 هفته داده می‌شود.

رییس کتابخانه‌های عمومی گالیکش با اشاره به بخش مرجع این کتابخانه گفت: این بخش در کنار بخش مخزن است. تفاوت کتاب‌های این بخش با بخش مخزن این است که اعضا نمی‌توانند کتاب‌های این قسمت را به امانت ببرند بلکه فقط باید در محیط کتابخانه استفاده نمایند.

رنگریز در خصوص بخش کودک نیز گفت: بخش کودک دارای هزار و 568 نسخه کتاب است. کتاب‌های این بخش مربوط به رده‌های سنی قبل از دبستان تا پنجم ابتدایی است. دیوارهای این بخش دارای تصاویر بسیار زیباست که باعث جذب کودکان به این بخش می‌شود.

وی با اشاره به بخش کمک‌درسی نیز گفت: این قسمت دارای 916 عنوان از کتاب‌های تست و کمک‌آموزشی است. دانش آموزان و دانشجویان بیشترین استفاده‌کنندگان این قسمت می‌باشند. کتاب‌های این بخش بر اساس رشته تحصیلی ( عمومی، تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم انسانی، فنی و کتاب‌های کاردانی به کارشناسی، کارشناسی به کارشناسی ارشد) تقسیم‌بندی شده است.

رنگریز در خصوص بخش نشریات نیز اظهار داشت: این بخش دارای 908 عنوان نسخه است. این نشریات از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سایر ارگان‌ها ارسال می‌شود. نشریات حاضر بافاصله زمانی روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و سالنامه منتشر می‌شوند.

وی با اشاره به بخش نوجوان بیان داشت: این قسمت دارای عناوین مربوط به رده سنی نوجوان است. رنگ برچسب منابع این بخش بارنگ زرد متمایز است. تمامی کتب مربوط به رده نوجوان به ترتیب رده دیویی در این قسمت موجود است.

رنگریز در خصوص بخش دیداری – شنیداری کتابخانه شهدا 12 دی گالیکش گفت: این بخش دارای تقریباً 188 عنوان سی دی و دی‌وی‌دی است. سی دی و دی‌وی‌دی‌ها شامل آموزش برخی کتاب‌های مخزن، نمایه مقالات در موضوعات مختلف، چندین بازی کودکانه، اشعار و تصاویر با موضوعات متنوع می‌باشند.

رییس کتابخانه‌های عمومی شهرستان گالیکش در خصوص بخش دفاع مقدس نیز گفت: در این بخش کتاب‌های مربوط به دوران هشت سال دفاع مقدس، خاطرات، زندگی‌نامه شهدا، مصاحبه با رزمندگان و جانبازان و آزادگان، توضیح و تفسیر جنگ تحمیلی و ... موجود است. این بخش دارای 350 نسخه کتاب است.

رنگریز بخش استان شناسی کتابخانه شهدا 12 دی شهرستان گالیکش را دارای 50 نسخه کتاب با موضوع استان گلستان عنوان کرد.

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

nilkooh2918 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :