پروژه ترسیب کربن در مناطق جنگلی شهرستان گالیکش آغاز شد - پایگاه خبری نیلکوه - NKWHIWL

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش گفت: اجرای پروژه ترسیب کربن در مناطق جنگلی شهرستان گالیکش آغاز شد.

به گزارش " پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه " بهزاد نجفی اظهار داشت: پروژه ترسیب کربن در 6 روستای " آب‌پران، فارسیان، سیجان، کیاآرام، پالدول، پنو و حوزه اوغان" اجرا خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش افزود: این روستاها، روستاهای هدف اجرای پروژه ترسیب کربن در گالیکش است و قرار است بیش از 3 هزار نفر از جمعیت این روستاها در اجرای این پروژه مشارکت کنند.

وی تصریح کرد: تشکیل کمیته توسعه روستا، توزیع نهال مثمر، کشت گیاهان دارویی، ایجاد فضای سبز برای روستاها، برگزاری کلاسهای توانمندسازی خانوار برای احیای جنگل و پوشش گیاهی و آموزش مشاغل جدید، جایگزین بهره‌برداری بیش از حد از مرتع و منابع طبیعی از جمله اهداف اجرای پروژه ترسیب کربن است.

نجفی یادآور شد: در این پروژه بنا داریم ضمن ایجاد مشاغل مختلف چون کشت گیاهان دارویی, ایجاد صندوق روستایی و غیره، وابستگی روستائیان به مرتع و منابع طبیعی را کاهش دهیم ضمن اینکه، آنها بتوانند با شغل‌های دیگر توانمند شده و خود جوامع محلی در حفاظت و حراست از منابع ملی و طبیعی مشارکت و کمک کنند.

وی گفت: در آستانه هفته درختکاری، 41 هزار و 500 نهال مثمر و غیرمثمر در حوزه شهرستان گالیکش توزیع و غرس می شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش اظهار کرد: این نهال‌ها در مسیر جاده گالیکش به تنگراه، مدارس، سطح روستاها و اراضی شیبدار کاشته شد.

متخلفان حوزه منابع‌طبیعی گالیکش به کشت ۵۵۰۰ نهال محکوم شدند

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان گالیکش گفت: 32 فقره پرونده در حوزه منابع طبیعی به مجازات جایگزین حبس، مانند کاشت نهال‌های جنگلی در وسعت 5 هکتار، آبیاری نهال‌های جنگلی در اراضی منابع ملی و مراقبت از آنها بین یک تا 3 سال محکوم شده‌اند.

وی افزود: با برآورد انجام شده در هر هکتار 850 نهال کاشته می‌شود و این افراد باید 5 هزار و 500 نهال را در این عرصه‌ها تا پایان سال بکارند، که این کار در حال انجام است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش تصریح کرد: با این احکام صادر شده افرادی که بمدت یک تا 3 سال محکوم به حبس شده بودند، جمعا به 15 سال نگهداری عرصه‌های منابع ملی و 10 مرحله آبیاری نهال‌های جنگلی محکوم شدند.

وی تاکید کرد: 4 فقره از این پرونده‌ها دعوی غیر مرتبط با منابع طبیعی بودند که 3 فقره مربوط به بی‌احتیاطی در رانندگی که منجر به قتل غیرعمد و یک مورد هم مربوط به عرضه موادغذایی غیربهداشتی بود که به نهال‌کاری محکوم شدند.

نجفی یادآور شد: با احتساب اینکه برابر اجرای احکام هر فرد زندانی، روزانه 110 هزار تومان هزینه برای دولت دارد، در این پرونده ها مبلغ 420 میلیون تومان در هزینه‌های دولت صرفه‌جویی شده است.

وی گفت: بیش از 10 پرونده نیز در منابع‌طبیعی وجود دارد که جرایم آنها بین یک تا 5 سال بوده و بنا به وضع خانوادگی، شرایط سنی، نوع جرم، فقدان سابقه جرم و اینکه داوطلبانه و قبل از اجرای احکام,،عرصه را تحویل داده بودند، مشمول جرایم تعلیق شدند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گالیکش افزود: در راستای صدور احکام جایگزین حبس در حوزه منابع‌طبیعی فردی که اقدام به چرای غیرمجاز در مراتع کرده بود به پاکسازی و نظافت محوطه اداری به مدت 100 ساعت در 14 روز محکوم شد.

وی در مورد نهال‌کاری در عرصه‌های منابع ملی گفت: 41 هزار و 500 نهال مثمر و غیر مثمر در حوزه شهرستان گالیکش تا پایان سال غرس خواهد شد که از این تعداد 20 هزار نهال مثمر و 21 هزار و 500 نهال غیرمثمر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :