mtrpbmshg 1

سرویس فرهنگی نیلکوه: طی جلسات مختلف مسئولین شهرستان گالیکش از تخریبی بودن 20 مدرسه این شهرستان خبر داده‌اند.

به گزارش « پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه » در روزهای پایانی اسفندماه سال 92 پس از اتمام همایش خیرین مدرسه‌ساز شهرستان گالیکش که در سالن آنفی تئاتر موزه پارک ملی گلستان برگزاری شد به‌اتفاق عماد مخدومی مدیرکل نوسازی مدارس استان گلستان برای سرکشی به مدرسه تخریبی روستای پنو از توابع بخش مرکزی شهرستان گالیکش رفتیم.

با توجه به برنامه‌های سال نو و درخواست والدین زمان انتشار این اخبار بنا به دلایلی به تأخیر افتاد.

چگونگی و وضعیت تحصیل دانش‌آموزان این روستا را در ادامه خواهید خواند.

در مسیر حرکت از پارک ملی گلستان به سمت روستای پنو که مسافتی بیش از 60 کیلومتر دارد دهیار این روستای بارها با معلم مدرسه تماس گرفت تا معلم پس از اتمام ساعت کاری در کلاس درس بماند تا مشکلات مدرسه را به مدیر کل بازگو کند.

اما در عین ناباوری معلم این مدرسه که مدیر آن نیز هست با سوار کردن 5 مسافر از روستای پنو در محدوده روستای یورت کاظم به‌سرعت از مقابل ما عبور کرد و در حال رفتن به شهر گالیکش بود!!!

عیسی ملکان دهیار روستای پنو با محاسبه مسافت این روستا تا نقطه مشاهده معلم گفت: حداقل یک ساعت از زمان قانونی اتمام کلاس باقی بوده که این معلم مدرسه را تعطیل کرده است.

با پیمودن 35 کیلومتر از شهر گالیکش به روستای پنو رسیدیم و به مدرسه روستا رفتیم.

مدارس فرسوده‌ای که دانش‌آموزان را از تحصيل بازمی‌دارد

وقتي نزديک مدرسه روستايي می‌رسیم، نشانه‌ای از مدارس امروزي در آن وجود ندارد. زميني خاکي که در قسمت هاي مختلف آن علف و خار و خاشاک روييده است، حياط مدرسه را تشکيل می‌دهد.

وقتي دانش‌آموزان از حضورمان اطلاع می‌یابند بااینکه مدرسه تعطیل شده و معلمشان به شهر آمده به پيشوازمان می‌آیند و با زبان ساده و کودکانه حضورمان را به يکديگر اطلاع می‌دهند.

يکي مي‌گويد آمده‌اند برايمان مدرسه بسازند ديگري می‌گوید خدا کند مدرسه‌مان را خراب نکنند چون پدرم می‌گوید اگر اين مدرسه را خراب کنند، ديگر ساختمان مدرسه ساخته نمی‌شود و مسئولان فقط وعده می‌دهند.

وقتي می‌گویم می‌خواهند برايتان مدرسه نو بسازند، يکي از دانش‌آموزان در جوابم مي‌گويد ما می‌خواهیم وقتي تعطيل شديم، مدرسه‌مان را خراب کنند و تا قبل از شروع سال تحصيلي جديد آن را بسازند چون ما فقط همين يک مدرسه را داريم و اگر آن هم نباشد معلوم نيست بتوانيم ادامه تحصيل دهيم.

mtrpbmshg 1

بوي نم

وقتي به داخل سالن وارد می‌شویم به علت فرسودگی و دیواره‌ها و سقف نمور مدرسه، فضاي تاريک و نم دار سالن بوي بدي دارد اما دانش‌آموزان فارغ از هر چيزي، روزهاي شادي را در اين مدرسه مي‌گذرانند.

مدرسه‌ای که در فصل سرما و گرما نمی‌تواند محل امني براي اين دانش‌آموزان باشد و زمين ورزشي آن فقط خاک و خار و خاشاک است اين وضعيت فقط مختص مدرسه روستاي پنو نيست چون تعداد از مدارس شهرستان نیز چنين وضعيتي دارند.

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

مدرسه دو بخاری نفتی دارد که دانش‌آموزان از بوی نفت و گازوئیل آن گلایه دارند و می‌گویند: بوی آن باعث خواب‌آلودگی و سرگیجه ما می‌شود. حتی زنگ دوم و سوم که می‌رسیم صدایمان می گیرد و درست نمی‌توانیم صحبت کنیم.

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

ورود به کتابخانه برای دانش‌آموزان ممنوع است که در این خصوص گفتند: معلم گفته رفتن به این اتاق خطرناک است و احتمال آن می‌رود سقفش بر سرتان خراب شود.

mtrpbmshg 1

جعبه کمک های اولیه این مدرسه باگذشت بیش از 3 سال از شهرستان شده گالیکش حکایت از عدم توجه مسئولین به این دانش‌آموزان و مدرسه دارد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان گلستان با نامناسب خواندن فضای مدرسه گفت: در پی آن هستیم تا کانکس یا مدرسه‌ای نو برای این دانش‌آموزان فراهم کنیم.

عماد مخدومی افزود: البته تعداد کم دانش‌آموزان این مدرسه شاید مانع از این کار شود تا دولت در این روستا هزینه کند.

عیسی ملکان دهیار روستای پنو نیز به مسئولین حاضر گفت: فاجعه احتمال تخریب مدرسه ابتدایی روستای پنو با 8 دانش‌آموز که بیش از 30 سال قدمت دارد بر سر دانش‌آموزان را چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

وی تصریح کرد: در خطر بودن جان این تعداد دانش‌آموزان ناشی از تخریبی بودن این واحد آموزشی، در ادوار مختلف بارها به گوش مسئولان امر رسانده شده است.

وی فروریختن هر لحظه سقف این مدرسه را بزرگ‌ترین دغدغه این دهیاری برشمرد و تاکید کرد: مسئولان امر باید قبل از وقوع حادثه دهشتناک فروریختن سقف این مدرسه به فکر چاره حل آن باشند.

او یادآور شد: بیش از 20 نفر از دانش‌آموزان ابتدایی این روستا به خاطر تخریبی بودن این مدرسه ابتدایی در دیگر مدارس منطقه ثبت‌نام کرده‌اند.

ملکان گفت: علاوه بر این ترس و نگرانی تخریب دیوار و سقف این مدرسه بر روحیه و درس دانش‌آموزان تأثیر منفی گذاشته است که باید راه‌حلی اصولی برای رفع آن اتخاذ کرد.

mtrpbmshg 1

ملکان یکی دیگر از از ساکنان روستای پنو که با دیدن ما با صدای بلند اعتراض می‌کرد گفت: آسیب‌پذیر بودن این مدارس سبب شده که تعدادی از خانواده‌ها برای حفظ جان فر ندان خود و ترس از فروریختن این مدارس فر ندان خود را برای درس خواندن به شهر بفرستند.

وی اظهار کرد: وقتی همه جای مدرسه ترک برداشته است و هر لحظه احتمال ریزش است چرا باید فرزندم را تو مدرسه بگذارم.

وی افزود: در سال چند بار برف و باران شدید در این روستا می‌آید و یک بار آن که سقف آن رطوبت زیادی در خود نگه‌داشته کافی است که باعث شود فرزندان روستا از دست بروند. بنابراین اجازه نمی‌دهیم دانش آمورانمان بروند داخل این مدرسه.

به گفته وی معلم روستا صبح در شهر گالیکش مسافر سوار می‌کند برای آوردن به روستاهای دهستان نیلکوه و حداقل یک ساعت شروع کلاس درس در روستای پنو دیرتر از دیگر نقاط کشور است.

وی افزود: به‌محض اینکه سرویس معلم در برگشت تکمیل شود کلاس را تعطیل و به شهر می‌رود.

به گفته وی روزهای زیادی در سال نیز به بهانه برف و باران این معلم بر سر کلاس درس حضور ندارد.

گزارش‌ها حکایت از این دارد که این معلم در سال تحصیلی 93-94 نیز مانند سال های گذشته در این کلاس مدرسه حاضر تدریس میکند.

ترس والدين

يکي از اهالي دراین‌باره می‌گوید: مدرسه تخريبي اين روستا با کوچک‌ترین زمین‌لرزه‌ای ويران می‌شود و خدا می‌داند که بعد از آن چه بلايي بر سر خانواده‌ها می‌آید.

" جان علی ملکان تصريح می‌کند: خانواده‌های دانش‌آموزانی که در اين مدارس تحصيل می‌کنند، به‌ویژه در فصل زمستان يا در زمان بارندگي هميشه از خراب شدن احتمالي مدرسه نگران‌اند.

وي بيان می‌کند: اگر بهسازي مدارس در روستاها انجام نشود، والدين تمايلي ندارند فرزندانشان در اين مدارس تحصيل کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: عمر مدرسه اين روستا بیش از 30 سال مي‌رسد و غیرقابل استفاده است.

وی با اشاره به این مطلب که خانمش مسئول خانه بهداشت روستا است و هر روز در این روستا سکونت دارند گفت: اما به دلیل مشکلات آموزشی و حضور کم معلم و ترس از آسیب رسیدن به کودکانم آنها را هر روز در از روستا به شهر گالیکش که در فاصله 37 کیلومتری در جاده‌ای که خطرات خاص خود را دارد می‌برم.

وي در پایان خواهان رسيدگي مسئولان به اين مشکل است.

دانش‌آموزان روستای پنو از ترسی که در آنها ایجادشده به نیلکوه گفتند که برخی شب‌ها با خواب تخریب مدرسه و مسائل دیگر با وحشت از خواب بیدار می‌شوند.

مسئولین پاسخگو باشند: پول زمین وقفی مدرسه کجا هزینه شد

به گفته اهالی در کنار مدرسه روستا زمینی به مساحت 430 مترمربع توسط خانواده یوسف زاده برای ساخت فضای آموزشی اختصاص داده شده بود که نه تنها این امر صورت نگرفته بلکه خلاف شرع زمینی که برای ساخت مدرسه وقف‌شده را مسئولین وقت فروخته و در جای دیگری هزینه کرده‌اند!!!

در سال تحصیلی جاری دانش‌آموزان این مدرسه از 8 نفر به 6 نفر کاهش‌یافته‌اند.

حال باید دید مسئولین به وظایف خود در قبال این دانش‌آموزان عمل خواهند کرد.

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

mtrpbmshg 1

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :