از حدود سه دهه پیش به فرمان امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه رمضان به نام روز قدس نامگذاری شد. در این گزارش خلاصه‌ای از چرایی این اقدام و آنچه بر فلسطین گذشته را می‌خوانیم.

به گزارش نیلکوه به نقل از خبرگزاری مهر؛ عارف چراغی: سرزمین مقدس فلسطین به دلیل وجود مسجدالاقصی، محل زندگی و بعثت انبیای الهی بوده و همچنین اولین قبله مسلمانان و محل معراج آسمانی پیامبر اکرم (ص) است که باعث شده از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. این سرزمین بیشتر از شصت سال است که به اشغال بی رحمانه صهیونیستها درآمده و آنها از هیچ جنایتی علیه ساکنان اصلی آن کوتاهی نکرده‌اند.

حمایتهای همه جانبه امام خمینی (ره) از آرمانهای فلسطین و تلاش برای مردمی و اسلامی کردن آن به تعیین روز قدس منجرشد. آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس انتخاب شد و امروز با گذشت بیش از سی سال از این تصمیم می توان بیداری اسلامی را نتیجه‌ی آن دانست.

صهیونیسم زیر فشار افکار عمومی

فشار افکار عمومی بر رژیم غاصب صهیونیستی که ناشی از حمایت های مردمی از آرمانهای فلسطین است؛ باعث ناکارآمد شدن سیاست های اسراییل در عرصه جهانی و منطقه ای شده است. علاوه بر این؛ علی رغم تلاشهای رسانه‌های غربی برای بایکوت جنایات اسراییل علیه مردم فلسطین و دیگر مسلمانان جهان، روز به روز حس انزجار از رژیم صهونیستی در میان مردم جهان افزایش پیدا کرده که برای اثبات آن می‌توان راهپیمایی‌های سراسر دنیا برای محکومیت جنایات اسراییل را مثال زد.

بهار عربی

تلاشهای سردمداران و سیاستمدران رژیم صهیونیستی برای  تزریق امید به جامعه سرخورده اسراییل، که ناشی از زنده شدن انگیزه و امید در ملتها برای از بین بردن این کشور است، به جایی نرسید. بیداری اسلامی باعث شد تا خشم ملتها بنیان سست اسراییل را نشانه برود و به تعبیر صهونیسم‌ها (بیداری اسلامی) کابوس محو شدن اسراییل را جلوی چشمان سردمداران این کشور بیاورد.

آنچه بر فلسطین گذشت

بیشتر از شصت سال از اشغال فلسسطین می‌گذرد. بعد از آنکه دولتهای عربی در جنگ شش روزه با اسراییل شکست خوردند، آهسته آهسته به سازش با اسراییل و خیانت به آرمانهای فلسطین روی آوردند. در طول سالهای بی تفاوتی سران کشورهای عربی نسبت به آرمانهای فلسطین، عرصه بر فلسطینی‌ها تنگ‌تر شد و اسراییلی‌ها با طرح نقشه‌های جدید در پی تغییر جغرافیای مسجدالاقصی بر آمدند.

ایجاد کانالهای زیرساختمان مسجدالاقصی و شهرک سازی های بی رویه در مناطق فلسطینی نشین از جمله اقداماتی بود که برای اخراج فلسطینی‎ها و محو کامل آثار اسلامی انجام دادند.

 با کوتاهی کشورهای عربی، صهیونیسم‌ها با خیال آسوده به شکنجه، کشتار و اخراج فلسطینی‌ها ادامه دادند تا اینکه انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید. امام خمینی و دولت وقت از همان ابتدا به دفاع از مستضعین جهان و مبارزه با استکبار تاکید داشتند به همین دلیل روزی را به عنوان روز قدس روز دفاع از آرمانهای فلسطین نامگذاری کردند.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، غیر از تشکیلات خودگردان یاسر عرفات، تشکل و جنبش مبارزاتی دیگری در فلسطین اشغالی وجود نداشت، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و حمایتهای همه جانبه ایران از مبارزات ملت فلسطین، جنبش‌های دیگری مانند حماس، در عرصه دفاع از قدس و فلسطین اشغالی شروع به فعالیت کردند.

اسراییل رو به سقوط

شکستهای پی در پی رژیم صهیونیسم نشان از فروپاشی قدرت پوشالی است.  عقب نشینی ارتش صهیونیستی در سال 2000 میلادی مقابل لبنان، شکست در جنگ 33 روزه در سال 2006 میلادی و به دنبال آن شکست در جنگ 22 روزه در سال 2008 میلادی؛ همه و همه  این رژیم صهیونیستی را بیش از پیش با وضعیت ناامنی حتی در داخل سرزمینهای اشغالی روبه رو کرده است و تغییرات مختلف در کابینه رژیم صهیونیستی، انتخابات زود هنگام، مانورهای نظامی متعدد، انتشار خبرهای مختلف مبنی بر حمله رژیم صهیونیستی به کشورهای اطراف فلسطین اشغالی و ... هیچ کدام نتوانست وضعیت ناامن را در سرزمینهای اشغالی را توجیه کند.

روز قدس و اهمیت آن

امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که از ایام الله قدر است را روز قدس نام گذاری کرد تا به نمادی برای بیداری و خیزش اسلامی و نجات قدس و فلسطین تبدیل شود. روز قدس بسترهای لازم را برای تحول جوامع مختلف فراهم می کند تا خیزش ملتهای مختلف علیه اسراییل و جنایایت در این روز به نمایش گذاشته شود.

بزرگداشت روز جهانی قدس و دفاع از ملت فلسطین در سراسر جهان، باعث امید و دلگرمی مسلمانان فلسطینی شده است. مردم فلسطین با این احساس که یک و نیم میلیارد مسلمان و بسیاری از انسانهای آزاده سطح جهان، از آنان و قیام آنان در برابر رژیم اشغالگر اسرائیل حمایت می‌کنند به دفاع از قدس شریف ادامه می‌دهند.

 نسل امروز فلسطین که جنایات خون‌آشامی به نام صهیونیسم را با گوشت و پوست خود لمس کرده، چیزی به جز آزادی و عقب‌نشینی اسراییل از زمینهای اشغالی نمی‌خواهد. راهپیمایی‌ و بست‌نشینی مردم فلسطین و آمار شهدا و مجروحینشان این را می‌گوید. شهادت رزان النجار نیز خود گویای همه‌ی واقعیات امروز فلسطین بود.

روز قدس از جهات مختلف درباره مسئله فلسطین کارآمد و مؤثر است به عنوان مثال تضیف روحیه دشمن. دشمن؛ یعنی صهیونیسم و حامیان صهیونیسم که  با روبه رو شدن با مراسم روز قدس و یکپارچگی جامعه اسلامی در دفاع از آرمان فلسطین، روحیه شان تضعیف می شود و این اثر بسیار مهمی است که اصولاً در همه رویارویی‌ها و همه نبردها روحیه دشمن را تضعیف کرده و این خود تضمین کننده پیروزی امت اسلامی است. خارج کردن مسئله فلسطین از بعد ملی و تبدیل آن به یک موضوع جهانی، ایجاد اهرم فشار علیه رژیم صهیونیستی و رد همگانی موجودیت اسراییل نیز از دیگر پیام‌های روز قدس است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :