در حالیکه دومین استان تولید کننده گندم هستیم و طبق ارزیابی های تخصصی نیاز آرد آزادپز استان 4600 تن در ماه می باشد اما غله کشور فقط 3600 تن به گلستان اختصاص داده است.

به گزارش نیلکوه؛ استان گلستان با میانگین تولید سالانه یک میلیون و 300 هزار تن گندم رتبه دوم یا گاها سوم را در کشور دارد ، وانگهی وجود بیش از 30 کارخانه آرد باعث شده تا در زمینه تولید آرد باکیفیت نیز استان گلستان موفق عمل کند.

همانطور که می دانید گندم گلستان به دلیل داشتن گلوتن بالا و کیفیت خمیرپذیری جزو بهترین آردهای کشور می باشد و از این جهت است که به 14 استان کشور ارسال می شود و علاقه مندان بسیاری دارد.

اما توزیع آرد توسط سامانه و از طریق غله تهران انجام می شود و اینکه استان هر چقدر هم تولید داشته باشد نقشی در اختصاص بیشتر یا به همان اندازه مورد نیاز استان ندارد.

حدود 20 درصد از نانوایی های استان به صورت آزادپز پخت می کنند ، نانوایی هایی که معمولا نبش خیابان های اصلی قرار داشته و از تنوع پخت برخوردارند.

سهمیه ای که کارگروه آرد و نان استان به صورت ماهانه برای نانوایی های آزادپز استان ارزیابی کرده 4600 تن می باشد.

اما غله کشور فقط 3600 تن به استان گلستان اختصاص داده که این موضوع باعث نگرانی نانوایان و برخی متولیان امر شده است، البته آقای علیمحمدی مدیر کل غله استان تلاش هایی داشته ولی هنوز به سرانجام نرسیده است.

نکته مهم خواب عمیق نمایندگان مجلس استان است که معلوم نیست کجا هستند و چکار می کنند؟ آیا بهتر نیست بجای اینکه زمان زیادی وقت صرف کنند که نیروهای ستاد خود را کجا منصوب کنند به فکر دغدغه های اساسی استان باشند؟

آیا رواست دومین استان تولید کننده گندم باشیم و گندم با کیفیت ما به 14 استان صادر شود اما خودمان در تهیه سهمیه آرد مان مشکل داشته باشیم؟

حتی استاندار و سایر مسئولان استان هم باید به میدان بیایند چون مردم استان گلستان علاقه عجیبی به مصرف نان دارند و با توجه به شرایط اقتصادی امروز نان آخرین پناه و ملجا قشر ضعیف و متوسط خواهد بود، پس آقایان لطفا کمی به خودشان بیایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :