معاون سلامت دامپزشکی استان گفت: عرضه و فروش شیر خام به هر شکل و در هر قالب در مراکز لبنی سنتی ممنوع و غیر بهداشتی است.

به گزارش نیلکوه؛ بایرام گلدی پوری اظهارداشت: مراکز لبنی سنتی که در سطح استان مشغول به فعالیت هستند فقط مجاز به تحویل انواع لبنیات سنتی هستند و به هیچ عنوان مجاز به تحویل مستقیم شیر خام به شهروندان نیستند.

معاوون سلامت دامپزشکی استان افزود: شایع ترین بیماری که می تواند از این طریق به انسان منتقل گردد تب مالت و سل است.

وی تصریح کرد: صحبت های غیر فنی ای که در جامعه در خصوص شیرهای صنعتی از سوی برخی افراد فرصت طلب شایع شده است باعث شده در چند سال اخیر برخی افراد به سمت استفاده از شیر خام روی بیاورند که این امر سلامت جامعه بشری را به مخاطره می اندازد.

پوری اذعان داشت: در سال های اخیر با هماهنگی بین بخشی با سایر ادارات طی بازدید های مشترک چندین فقره پرونده علیه افرادی که اقدام به عرضه شیر خام می نمودند تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است.

دکترپوری در پایان گفت : شهروندان می توانند در صورت مشاهده این گونه تخلفات بهداشتی موارد را از طریق تلفن 1512 به دامپزشکی استان اعلام نمایند.

باکتری بروسلوز که عامل بیماری تب مالت می باشد در دمای معمولی جوشاندن در منزل به راحتی از بین نمیرود و توصیه ما به تمام شهروندان این است که از خرید شیر خام اجتناب نمایند.

تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که می تواند از طریق شیر خام به انسان منتقل گردد و علائمی همچون تب ، سردرد،عرق فراوان ، لرز ، خستگی و بی اشتهایی در انسان ایجاد کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :