۱۲ دی برگ زرین مبارزه مردم گنبد و گالیکش در تاریخ انقلاب است / گنبدی ها و گالیکشی ها سهم زیادی در تاریخ انقلاب اسلامی داشتند - پایگاه خبری نیلکوه - NKWHIWL

تاریخ نگار گلستان گفت: ۱۲ دی برگ زرین مبارزه مردم گنبد و گالیکش در تاریخ انقلاب است.

به گزارش نیلکوه به نقل از خبرگزاری مهر غلامرضا خارکوهی، با بیان این که گنبدی ها و گالیکشی ها سهم زیادی در تاریخ انقلاب اسلامی داشتند، رویداد ۱۲ دی سال ۱۳۵۷ از افتخارات مردم این شهرستان عنوان کرد.

وی به تشریح وقایع این روز پرداخت و اضافه کرد: در این روز عده ای از عوامل شاهدوست، با برنامه ریزی و حمایت فرمانده ژاندارمری محل، با چوب و چماق و چاقو به سوی شهر گالیکش به راه افتادند تا مردم انقلابی آنجا را مورد تاخت و تاز وحشیانه خود قرار دهند اما مردم گالیکش با کمال شجاعت به محل پمپ بنزین ورودی شهر رفتند و به مقابله با چماقداران پرداختند و جلویشان را سد کردند.

خارکوهی با اشاره به حمایت ماموران ژاندارمری گالیکش از چماقداران شاهدوست، گفت: وقتی این خبر به مردم انقلابی گنبد رسید، جمعی از آنها بلافاصله سوار بر ماشین های مختلف شدند و خود را برای دفاع از مردم گالیکش و سرکوب چماقداران به آنجا رساندند. در نتیجه چماقداران به وحشت افتادند و عقب نشینی کردند و متفرق شدند.

وی ادامه داد: در این هنگام آفتاب روبه غروب بود و گنبدی ها تصمیم گرفتند به شهر خود بر گردند. اما باید از جلوی پاسگاه ژاندارمری عبور می کردند. لذا به محض عبور از آنجا، مورد رگبار بیرحمانه دژخیمان ژاندارمری قرار گرفتند و در نتیجه ۷ نفر به شهادت رسیدند و حدود ۲۶ نفر نیز مجروح شدند.

نویسنده کتاب های تاریخ انقلاب اسلامی گفت: ماموران ژاندارمری که خود مشوق حمله چماقداران به مردم گالیکش بودند، در واقع کار ناتمام آنها را با شهادت مظلومانه جوانان گنبدی به اتمام رساند.

خارکوهی اضافه کرد: رژیم شاه تصور می کرد با حمله چماقداران و کشتار و غارت مردم انقلابی گالیکش و گنبد، مردم منطقه دست از مبارزه بر می دارند در حالی که برعکس شد و این واقعه موجب شور و شجاعت و بیداری مردم منطقه و گسترش مبارزات سیاسی آنها شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو

روز : ماه : سال :